Pazartesi, Ocak 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaKaygıTırnak Yeme Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak yeme hastalığı; bir kişinin kendi tırnaklarını yemesi, koparması ile ilgili bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu durum yetişkinlerde stres, kaygı, depresyon gibi sebeplerle ortaya çıkarken çocukluk ve ergenlik döneminde de sıklıkla rastlanabilir. Tırnak yeme, kişinin maruz kaldığı stres nedeniyle tırnaklarını ya da tırnak kenarlarında bulunan etleri yemesi ve kemirmesidir. Bu hastalığın adı tıpta onikofaji olarak adlandırılır. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan bu davranış bozukluğu, beden odaklı tekrarlı davranış bozukluğu olarak adlandırılır. Tırnak yeme davranışı; depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif gibi diğer psikolojik rahatsızlıklarla bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. Kişiler baş edemediği düşüncelerle savaştığında ve yoğun stres altındayken tırnak yeme davranışı daha sık görülebilir. 

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığının Zararları Nelerdir?

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı
Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı

Tırnak yeme hastalığı, genellikle çocukluk dönemlerinde kendini göstermeye başlar ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. Tırnak yeme davranışı, çocukların hem fiziksel hem de psikolojik olarak kötü etkilenmelerine ve sosyallikten uzaklaşmalarına sebep olabilir. Çocuğun tırnaklarını ve tırnak kenarlarındaki etleri yemesi, tırnaklarının yumuşamasına ve çürümesine yol açabilir. Tırnak yeme sırasında yutulan tırnaklar da çocuğa çeşitli fiziksel zararlar verebilir. Ayrıca; çene yapısında bozulmalar, parmak ve tırnakların görüntüsünde değişimler meydana gelebilir. Tırnak yeme davranışı çocuklarda çeşitli psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Tırnak yiyen çocuklar; tırnaklarının şeklinden rahatsız olarak yaşıtlarının yanında bulunmaktan çekinebilir ve özgüven problemleri yaşanabilir. Yaşanan özgüven problemleri, çocuğun yetişkinlik döneminde de hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuklukta yaşanan tırnak yeme hastalığının birçok nedeni bulunur. Çocuklar tırnaklarını yedikleri sırada aileleri tarafından uyarılara maruz kaldıklarında bu durum rahatsızlığın ortadan kalkmasına değil, daha da ilerlemesine yol açabilir. Tırnak yeme rahatsızlığına sahip çocukların ailelerinin yapması gereken tek şey, çocuklarının stresten ve korkudan uzak kalmalarını sağlamaktır. Stres, tırnak yeme davranışında çok büyük bir tetikleyicidir. Bu tetikleyici ortadan kaldırıldığında tırnak yeme davranışı da ortadan kalkabilir. Tırnak yeme rahatsızlığına sahip çocukları azarlama, dalga geçme, ceza verme gibi davranışlar çocuğun psikolojik sağlığında geri dönülmesi zor hasarlara sebep olabilir. 

Tırnak Yeme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi
Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi

Her yaşta ortaya çıkabilen ve olumsuz bir durum yaratan tırnak yeme hastalığını tedavi etmek hem psikolojik hem de fiziksel sağlığı korumak için oldukça önemlidir. Özellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan tırnak yeme davranışının sebeplerini gözlemlemek, tedavi için büyük bir adımdır. Çocuklukta ortaya çıkan tırnak yeme rahatsızlığının sık rastlanan sebeplerine göz atacak olursak:

  • Bebeklik dönemlerinde parmak emme davranışı ile kazanılan alışkanlıklar.
  • Anne ya da babanın tırnaklarını yiyerek çocuğun davranışlarına örnek olması.
  • Anksiyete, duygu durum bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklar.
  • Öfke, kaygı, korku, stres, üzüntü gibi etkenler.

Tırnak yeme davranışının nedenleri tespit edildikten sonra, bu davranışa iten olaylardan uzaklaşılması sağlanarak bu rahatsızlıktan yüksek oranda kurtulma sağlanabilir. Stres, kaygı, üzüntü gibi durumlarda kişinin dikkatini ellerinden alarak başka bir yere çekmek, bu rahatsızlığın tedavisinde büyük katkı sağlar. Yetişkinlerde motivasyonun yüksek tutulması ve sıkıntıya sokan durumlardan uzak durulması oldukça önemlidir. Çocuklukta tırnak yeme davranışının tedavisinde ise çocuğun anne baba tarafından sürekli gözlem altında tutulması oldukça önemlidir. Çocuğa bu konu hakkında herhangi bir baskıda bulunmamak, uyarı yapmamak ve yalnızca gözlemleyerek bu davranışa iten olaylardan kaçınmak tırnak yeme davranışının tedavisine katkı sağlar. Eğer bütün yöntemler denendi ise ve hiçbir yöntem işe yaramıyorsa, tırnak yeme hastalığının tedavi edilmesi için terapiler ve ilaç tedavilerine başvurulabilir. Sizde veya çocuğunuzda tırnak yeme hastalığı varsa ve bu durumla tek başınıza savaşmakta güçlük çekiyorsanız bir uzmana başvurarak hastalığın tedavi edilmesi için ilk adımı atabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR