Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaSağlık RehberiStres Nedir Ve İnsanı Nasıl Etkiler

Stres Nedir Ve İnsanı Nasıl Etkiler

Günümüzü olumsuz etkileyen ve pek psikolojik sorunun kökeninde yer alan sorunlardan biri olan stres, kaçınılmaz ve bir hayli zorlayıcı durumlardan bir tanesidir. Stres çoğu zaman insan yaşamında olduğu gibi kabul edilmektedir, stres nedir kişi stresle mücadele etmenin yollarını aramak ve hayatındaki stres faktörlerini ortadan kaldırmak ya da onları hafifletecek yollar aramak yerine stresi kabul etmekte ve hayatının bir parçası olarak görmektedir. Bu durum insan yaşamını olumsuz etkilemekte ve çeşitli psikolojik sorunlara ve hatta fiziksel sorunlara neden olmaktadır. Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarının çok büyük bir kısmı strese bağlı olarak meydana gelmektedir. Dolayısıyla kişilerin hayatlarındaki stres faktörlerini olabildiğince azaltmaları ve stresle nasıl baş edeceklerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Stres psikolojik ve fiziksel pek çok rahatsızlığın ana sebeplerinden bir tanesidir. Özellikle psikosomatik hastalıkların, anksiyete bozukluklarının ve duygu durum bozukluklarının altında uzun süre strese maruz kalma hali yatmaktadır. Kişi çoğu zaman stresin kaynağını tespit etmekte dahi zorlanmaktadır. Stresin kaynağını tespit etmeden baş etme yöntemleri bulmak mümkün değildir, kişinin stres üzerine odaklanması gerekmektedir. Bu noktada bir uzmandan yardım almak, kişinin daha hızlı sonuca ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlerlemiş düzeyde stres, eğer diğer psikolojik sorunlara da neden olmuşsa, psikolog ve psikiyatri uzmanı ile görüşmeyi gerekli kılmaktadır.

Stres Nedir?

Kişilerin üzerlerinde hissettikleri baskı ve gerginlik hali olarak tanımlanan stres, neredeyse hepimizin hayatındadır. Belirli bir düzeyde hissedilen stres, kişinin yaşamını daha kolay idame ettirebilmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle sınavlarda normal seviyeye kadar olan stres, yapılan işin daha iyi yapılmasına katkılar sunmaktadır. Kaygı gibi bir duygu olduğu düşünülebilir. Kişi kaygılanmazsa, bir işi yeterince iyi yapamaz ancak fazla kaygı işin yapılamamasına neden olabilmektedir. Stres de bu şekildedir, kişinin çok fazla stresli olması, olayların büyük kısmının travmatik hale gelmesine sebebiyet vererek yaşamı daha da zorlaştırmaktadır. Bu durum yaşam verimliliğini azaltmakta ve hayat kalitesini düşürmektedir.

Kişiler özellikle pandemi döneminin de etkisiyle, çok sık stres nedir sorusunu sormaktadır. Stresin yaşamı bu denli etkileyen bir halinin olması, kişilerin bu stresle baş etme yolları arayışına girmelerine neden olmuştur. Kişinin stresle baş edebilmesi için mutlaka stres kaynağını tam anlamıyla tespit etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde durum daha da karmaşıklaşabilir. Stresin uzun vadede çeşitli rahatsızlıklar üzerinde rol oynayabileceği unutulmamalı, kişilerin bu anlamda destek almaları gerekmektedir.

Stres Nedir Ve İnsanı Nasıl Etkiler
Stres Nedir Ve İnsanı Nasıl Etkiler

Stres Belirtileri Nedir?

Stresin tanımlanabilen çok fazla belirtisi bulunmaktadır. Kişiler stres belirtileri içerisinden en az 5-6 tanesini, 1 aydan daha uzun bir süredir yaşıyorsa, muhtemelen hayatında büyük bir stres faktörü vardır ve bir uzmandan destek alması, daha verimli bir hayat yaşayabilmek adına önem arz etmektedir. stres nedir

 • İştah sapmaları stresin önemli belirtilerinden bir tanesidir.
 • İlerleyen ve tekrar eden yorgunluk hali,
 • Mide ağrıları, bağırsak spazm ve sorunları, hazımsızlık,
 • İlerleyen uyku problemleri,
 • Cinsel işlev bozukluklarının oluşması, isteksizlik hali,
 • Öfke, kaygı, sinirlilik, baskı gibi hislerin oluşması,
 • Her an patlamaya hazır şekilde hissedilen sinirlilik ve gerginlik,
 • Sebepsiz yere sık sık keyifsiz ve mutsuz hissetmek,
 • Yaratıcılık yeteneğinde düşüş,
 • Sürekli olarak yalnız hissetme hali,
 • Unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve kararsızlık,
 • Mizah duygusunda azalmanın görülmesi,
 • Başkalarını sürekli olarak eleştirme hali,
 • Alkol ve sigara kullanımında artış,
 • Baş dönmesi ve kulak çınlaması, baş ağrıları,
 • Aşırı düzeyde diş gıcırdatmaları,

Stresin önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Stres tedavisi

Stresi azaltmak ve stresle baş etmek için kişilerin stresin neden oluştuğu konusunda detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Stresin kaynağını tespit etmek, stresle baş etme yöntemlerinin edinilmesine yardımcı olmaktadır. Stres tedavisi düşünüldüğü gibi uzun bir süreyi kapsamamaktadır. Kişiler doğru başa çıkma yöntemlerini kullandıkları takdirde stresin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulacaklardır.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR