Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaBağımlılıkSigara Bağımlılığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Sigara Bağımlılığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Tütünün kullanım şekillerinden bir tanesi olan sigara, uzun yıllardır hayatımızdadır. Kişiler sigara kullanımı sebebiyle sağlıklarına zarar verseler bile sigara kullanımını bırakamazlar. Bunun sebebi sigaranın bağımlılık yapıcı etkilerinin bulunmasıdır. Sigaranın bağımlılık yapma sebebi içerisinde bulundurduğu nikotin maddesidir. Sigara içicilerinin sigarayı bırakamama sebebi çoğunlukla nikotinin insan vücudunda yarattığı olumsuz etkilerdir ve vücudun buna ihtiyaç duymasıdır. Sigara bağımlılığına bu nedenle nikotin bağımlılığı da denir. Peki ya sigara bağımlılığı nedir? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günde en az bir sigara içiyorsanız bu sigara bağımlısı olduğunuz anlamına gelir. 

Pasif İçicilik Nedir?

Sigara kullanmayan kişilerin sigara içilen ortamda bulunarak ortaya çıkan dumanı solumasına pasif içicilik adı verilir. Sigara kullanım oranı oldukça yüksek olduğu için her alanda pasif içici olabilirsiniz. Özellikle çocuk yaştaki bireyler, ebeveynlerinin sigara kullanımı sebebiyle pasif içici durumuna düşebilirler. 

Pasif içicilik nedir?
Pasif içicilik nedir?

Sigara Kullanımı Bağımlılığa Nasıl Dönüşür?

Sigara neden bağımlılık yapar sorusunun cevabı içerisinde bulunan nikotin maddesidir. Sigarayla birlikte vücuda giren nikotin miktarı sigara içtikten bir süre sonra düşer ve vücut nikotin alımına tekrar ihtiyaç duyar. Bu durumda tekrar sigara içilerek tütün ve sigara bağımlılığı oluşur. Sigara bağımlılığı genellikle genç yaşlarda arkadaş ortamına dahil olma, stres ve olumsuz hayat koşulları sebebiyle ortaya çıkar. Kişi ne kadar çok sigara kullanırsa bağımlı olma ihtimali o kadar artar. 

Sigara bağımlılığı
Sigara bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Sigara bağımlılığı belirtileri kişiden kişiye farklı olabilir fakat genel belirtileri de mevcuttur. Bu belirtilerden bazıları: 

 • Sık sık beliren sigara içme isteği ve sigara içmeyi düşünmek.
 • İçilen sigara sayısında artış. 
 • Sigaraya ulaşmak için zaman ayırmak ve yokluğunda eksik hissetmek.
 • Sigaranın sağlığa olan zararlarının farkında olmak fakat bırakmak için çaba göstermemek.
 • Sigara kullanımının sosyal hayatı olumsuz etkilemesi
 • Nikotin eksikliği hissederek sigara kullanımını günden güne artırmak.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara kullanımı akciğerleri ve vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sigara bağımlılığı bu sorunlara yol açabilir: 

 • Kanser
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Solunum sistemi hastalıkları
 • Cinsel fonksiyonlarda bozulma
 • Böbrek hastalıkları
 • Depresyon
 • Tip 2 diyabet
Sigaranın zararları
Sigaranın zararları

Ayrıca bknz: Ölüm Korkusu

Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigara kullanımının artış göstermesinin en büyük sebebi, sigaradan daha az zararlı olduğu düşüncesidir. Sigarayı bırakmak için bir yöntem olarak da kullanılan elektronik sigaraların da normal sigaralar gibi birden çok zararı bulunur. Elektronik sigara kullanan kişilerde; depresyon, kalp krizi, koroner arter hastalığı gibi birçok zarar meydana gelebilir. Elektronik sigara kullanımı, damarların sertleşmesine sebep olarak damarlardaki kanın kalbe ve vücuda gitmesini engelleyebilir. Nikotin içermesi sebebiyle kalp atışını hızlandırarak olası kalp krizlerine zemin hazırlar.

Sigara Bağımlılığının Tedavisi

Sigara bağımlılığının tedavi edilebilmesi için öncelikle tedavi olacak kişinin kararlılıkla yaklaşması gerekir. Süreç boyunca kişinin kararlılığını koruması, tedavinin başarılı olması için oldukça önemlidir. Sigara bağımlılığı birden fazla yöntemle tedavi edilebilir. Sigarayı bırakmak için ilk adım, sigaranın bırakılacağı günü ve saati önceden planlamaktır. Bırakıldıktan sonra ise beliren sigara içme isteğiyle doğru yöntemlerle başa çıkmak gerekir. Yürüyüş yapmak, sakız çiğnemek ve çeşitli nefes egzersizleri bu aşamada yardımcı olabilir. Tüm bunların yanında, profesyonel bir destek almak da kişinin tedavi sürecine büyük katkı sağlar. Sigarayı bırakma sürecinde antidepresanlar kullanılabilir ve davranışsal terapi yöntemleri kullanılabilir.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR