Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaGenelSes Bozuklukları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ses Bozuklukları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ses bozuklukları, kişilerin cinsiyetine ve yaşına uygun olmayan anormal ses üretimleridir. Sesin perdesi, şiddeti ve kalitesindeki anormallikler ses bozukluklarına yol açar. Bir sesi normal olarak nitelendirebilmek için sesin şiddetinin, yüksekliğinin ve kalitesinin kişiye uygun ve yeterli olması gerekir. Çıkan seslerin kaliteli olması ses tellerinin rahatlığıyla alakalıdır. Eğer ses telleri birbiriyle uyumlu bir biçimde titreşirse, kişilerin sesi normal olarak algılanır. Ses bozuklukları; fonksiyonel, psikolojik, nörojenik, organik olarak dörde ayrılır. Birçok farklı etken ses bozukluklarına neden olabilir. Sağlık rehberi niteliğindeki bu içeriğimizde; ses bozukluğu nedir, ses bozukluğu tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarına yanıt bulabileceksiniz.

Ses Bozuklukları Nedir?

Ses Bozuklukları Nedir?
Ses Bozuklukları Nedir?

Ses, kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde etkiler. Ses bozuklukları; doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkabilen, genellikle sesin yanlış kullanımından dolayı oluşan psikolojik ya da fizyolojik sorunlardır. Fizyolojik sorunlar, vücuttaki yapısal problemlerden dolayı ortaya çıkar. Fizyolojik bozukluklardan en sık rastlananlar; polip, kist, nodül, ses felci gibi problemlerdir. Psikolojik bozukluklarda ise kişide yapısal herhangi bir problem yoktur. Stres, depresyon, duygu-durum bozuklukları gibi problemler ses bozukluklarına yol açar. Ses bozuklukları; güçsüz ses, seste çatallanma, nefesli ses, kısık ses, sesin hiç çıkmaması gibi şekillerde ortaya çıkabilir. 

Ses Bozuklukları Neden Görülür?

Ses Bozuklukları
Ses Bozuklukları

Ses bozuklukları; bağırma, aralıksız konuşma, hızlı konuşma, konuşurken boyun bölgesinde yaşanan kasılmalar gibi sesin yanlış kullanılması sebebiyle oluşabilir. Sigara ve alkol kullanımı, çok fazla kahve tüketimi, yeterince sıvı tüketmemek, boğaz reflüsü gibi durumlar da ses tellerine zarar gelmesine neden olarak ses bozukluklarına yol açabilir. Fizyolojik ya da psikolojik sebeplerle ortaya çıkabilen ses bozukluklarının fizyolojik nedenleri arasında; ödem, polip, nodül, kanama, sulkus gibi rahatsızlıklar yer alır. İki haftadan uzun süren ses kısıklıklarının nedeni kanser de olabilir. Bu nedenle ses bozuklukları yaşandığında alanında uzman bir kişiye muayene olmak önemlidir.

Ses Bozuklukları Tanısı Nasıl Konur?

Ses bozukluğu tanısı konulabilmesi için semptomların incelenmesi ve kişiye uygun belirli testler yapılması gerekir. Sık görülen ses bozukluğu semptomları arasında; ses titremesi, kaba ve sert bir ses, ses gerginliği, zayıf ses, çok düşük ya da çok yüksek tonda konuşmak, konuşurken boğazda oluşan ağrı ve gerginlik bulunur. Ses bozukluğu tanısı konulabilmesi için çeşitli inceleme yöntemleri vardır. Bunlar: 

  • Stroboskopi: Konuşma sırasında kişinin ses tellerinde oluşan titreşimi inceler.
  • Laringoskopi: Uzmanların boğaz bölgesini görüntüleyerek incelemesini sağlar.
  • Görüntüleme testleri: Boğaz içindeki doku problemlerini gösterir.
  • EMG veya Laringeal elektromiyografi: Boğazdaki kasların elektriksel aktivitelerini ölçerek sinir problemlerini inceler.

Yukarıdaki yöntemler kullanılarak kişinin ses bozukluğunun hangi sebeplerle ortaya çıktığı gözlemlenebilir. 

Ses Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Ses Bozukluğu Tedavisi
Ses Bozukluğu Tedavisi

Ses bozukluğu tedavisi, bu bozukluğun ortaya çıkmasındaki nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilir. Ses bozukluğu tedavisinde kullanılabilecek bazı yöntemler:

  • Konuşma terapisi: Konuşma terapisi ile çeşitli nefes egzersizleriyle birlikte ses kontrolü sağlanabilir. Bir konuşma terapistiyle görüşülerek psikolojik ses bozuklukları ortadan kaldırılabilir. 
  • İlaçlar: Kişinin yaşadığı probleme bağlı olarak ilaçlı tedavi de uygulanabilir. Eğer kişi reflü gibi bir problemden dolayı ses kısıklığı yaşıyorsa buna yönelik ilaçlı bir tedavi yöntemi izlenebilir.
  • Enjeksiyon: Boyun bölgesindeki kasılmalar sebebiyle ortaya çıkan ses bozuklukları botoks yöntemiyle tedavi edilebilir ve kas spazmları engellenebilir.
  • Yaşam tarzında değişiklikler: Yüksek sesle konuşmamak, yeterli sıvı tüketmek, alkol ve sigara kullanımına dikkat etmek gibi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ses bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Ses bozuklukları birçok kişide ortaya çıkabilecek bir problemdir. Ses bozukluklarını ortaya çıkaran sebep tespit edilerek alanında uzman kişiler tarafından çeşitli tedavi yöntemleri uygulanması önemlidir. Ses bozuklukları tedavi edilmediğinde kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR