Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaKaygıRitalin Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ritalin Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ritalin Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde özellikle çocukların çok sık kullandıkları ilaçlardan biri olan Ritalin, ebeveynlerin ilaçlara olan korkuları dolayısıyla çok sık araştırılmakta ve “ritalin nedir?” sorusu çok sık gündeme gelmektedir. Kişiler ilacın bir alternatifi olup olmadığı konusunda da çok sık araştırma sağlanmaktadır. Genellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dolayısıyla çocuklara ve zaman zaman da yetişkinlere yazılan bir ilaçtır. Ne kadar kullanılması gerektiği psikiyatri uzmanı tarafından belirlenmekte ve çocuğun durumuna göre bir dozaj ayarına yer verilmektedir. Doğru tedavi ile birlikte daha kolay kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık olan dehb, çeşitli aktiviteler ile de desteklenir. Bu sayede çocuk hayatındaki olumsuz etkilerden daha kolay kurtulabilme imkanına da kavuşacaktır.

Ritalin çeşitli yan etkilere neden olabilen bir ilaç olması dolayısıyla da çok sık gündeme gelmektedir. Özellikle ilk 21 gün neden olduğu çeşitli yan etkiler dolayısıyla, çocuğun yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Ebeveynlerin korku yaşamasına neden olabilen bu durum, kısa sürede geçmektedir. Zaten ilacın çok ağır yan etkiler vermesi durumunda, psikiyatri ile görüşme sağlanarak ilacın değiştirilmesi talep edilebilecektir.

Ritalin Nedir?

Ritalin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu konusunda tercih edilen etkili ilaçlardan bir tanesidir. Birkaç hafta içerisinde etkili sonuçlar alınabilecek bu ilaç sayesinde, çocukların yaşadıkları problemlerden kurtulmaları kolaylaşmaktadır. Çocukların yaşadıkları odaklanamama, konsantrasyon sorunu, derslere karşı ilgisizlik gibi sorunlarda etkili bir ilaçtır. Dolayısıyla dehb tanısı alan çocuk ve ergenlere bu ilaç verilmektedir. Zaman zaman yetişkinlere de reçete edilebilen bu ilaç, iş başarısını arttırması dolayısıyla çok sık kullanılmaktadır. Olası yan etkilerin ortadan kalkması için geçen sürenin ardından, kişiler bu ilacın ciddi derecede faydasını görecektir.

Ritalin Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?
Ritalin Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ritalin Neden Kullanılır?

Ritalinin kullanımı çok yaygındır ve genellikle çocukların kullandığı bu ilacın ne için kullanıldığı özellikle ebeveynleri tarafından çok sık araştırılmaktadır. Bunun yanı sıra ritalin yan etkileri ve ritalin zararları da aranan diğer başlıklardır. Öncelikle ritalinin zararı değil, yan etkileri vardır. Etken maddesi metamfetamin olması dolayısıyla, bağımlılık da yapabilen bir ilaçtır. Bu etkiler zaman zaman hayatı olumsuz etkileyebilir fakat genellikle 3 haftanın sonunda geçmektedir. Eğer durum baş edilemeyecek gibiyse, psikiyatri uzmanı kişinin ilacını değiştirmeyi tercih edecektir. Ritalin:

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (dehb) tanısı almış hastalara reçete edilmektedir.
 • Odaklanma ve konsantrasyon sorunu üzerinde etkilidir.
 • İş ve okul başarısını arttırmasıyla bilinmektedir.

ayrıca bkz: Nomofobi (Telefonsuz Kalma Korkusu) Nedir?

Ritalin Yan Etkileri Nelerdir?

Ritalinin çeşitli yan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Vücudun çeşitli bölümlerini etkilemesi dolayısıyla, yan etkilerini sınırlandırmak oldukça zordur. Ritalin yan etkileri:

 • Huysuzluk, huzursuzluk, bağımlılık,
 • Uyku sorunları, büyümeye karşı olumsuzluk hali,
 • Yüksek nabız ve tansiyon,
 • Baş ağrısı ve çeşitli görme sorunları,
 • Huysuzluk ve sinirlilik,
 • Ellerde ve ayaklarda morarma oluşumu,
 • Kalp ritim bozukluğu, tansiyon veya kalp rahatsızlığı olanlarda felç veya kalp krizi riski,
 • İnme, kalp yetmezliği, vücut ısısında yükselme, damar tıkanıklığı,
 • Kilo kaybı ve iştahsızlık sorunları,
 • Uzun süreli ereksiyon,
 • Aşırı bir hoşnutluk, öfori ve çok aşırı iyi bir ruh hali,

gibi durumlar meydana gelebilir. Serotonin ve dopamin gibi hormonlarda gelen aşırı düzeyde artış, özellikle çok aşırı iyi bir ruh haline neden olarak, yakınlarının şaşkınlığına neden olabilir. Bu gibi yan etkilerin çok aşırı olması ve hastanın hayatını ciddi düzeyde kötü etkilemesi halinde, psikiyatri uzmanıyla görüşerek ilaç değişikliği yapılabilir. Ayrıca dehb gibi rahatsızlıkların attentioner benzeri uygulamalar aracılığıyla da kontrol edilebileceğini hatırlatmakta fayda vardır.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR