Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaŞizofreniParanoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Paranoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Paranoid şizofreni, yaygın olarak görülen şizofreni tiplerinden bir tanesidir. Paranoid şizofreni hastalığının dışarıdan bir gözle tespit edilebilecek belirgin özellikleri bulunmaz çünkü bu hastalar dışarıdan oldukça iyi bir psikolojiye sahip gibi gözükürler. Duygusal sorunlar ve konuşma problemleri neredeyse hiç oluşmaz, bu sebeple ancak klinik muayene ile tespit edilebilirler. Paranoid şizofreni nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt, kişinin gerçeklikten uzak düşünce ve yaşam tarzına sahip olmasıdır. Paranoid şizofreniye sahip bireyler gerçeklikten uzaklaşan ve hayal aleminde yaşamasına sebep olan paranoid şizofreni belirtileri yaşarlar. 

Paranoid Bozukluk Nedir?

Paranoid Şizofreni Nedir?
Paranoid Şizofreni Nedir?

Paranoid şizofreni, bireyin gördüğü halüsinasyonlar sebebiyle gerçeklikten uzaklaşmasına neden olan ve hayatını engelleyen bir psikolojik hastalıktır. Bu rahatsızlıkta düşüncenin gerçek olmadığına dair birçok kanıt bulunmasına rağmen kişi gerçeklikten doğru anlamlar çıkaramaz ve düşüncelerini değiştiremez. Paranoid şizofreninin başladığı yaş aralığı genellikle 18-30’dur. Cinsiyet farklarına bakıldığında erkeklerde daha erken dönemde, kadınlarda ise daha geç başlayabilir. Paranoid şizofreni belirtileri yaşayan kişiler, çok belirgin semptomlar gösterseler dahi yaşadıklarının bir problem olduğunu kabul etmeyebilirler. Bu durumu kabul etmeyen kişiler yaşadıkları belirtiler sebebiyle sosyal hayatlarından uzaklaşırlar ve yalnızlaşırlar. Paranoid şizofreni; genetik faktörler, biyolojik faktörler, psikososyal faktörler gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu psikolojik rahatsızlık tedavi edilirken öncelikle sebepleri araştırılmalı, kişinin ailesi ve yakınları bu durum hakkında bilgilendirilmeli ve gerek duyulan tedavi yöntemi belirlenmelidir. Paranoid şizofreni tedavisinde çeşitli ilaçlar ve psikoterapi yöntemleri uygulanabilir. Paranoid şizofreni ilaçları uzmanlar tarafından belirlenerek tedavi süreci ilerletilir.

 

Ayrıca bkz: Psikoterapi Nedir?

 

Paranoid Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Paranoid Şizofreni Belirtileri
Paranoid Şizofreni Belirtileri

Paranoid şizofreni rahatsızlığının birden çok belirtisi bulunur. Bu belirtilere dikkat edilerek kişilerin bu rahatsızlığa sahip olup olmadığına dair bir çıkarım yapılabilir veya paranoid şizofreni testleri uygulanabilir ancak net bir tanı konulması için ruh sağlığı uzmanlarına başvurmak gerekir. 

  1. Kendini önemli ve farklı hissetmek.

Paranoid şizofreni rahatsızlığına sahip kişiler normalden farklı olarak kendilerini diğer insanlardan çok daha fazla üstün görme eğilimindedirler. Doğaüstü güçlere sahip olduklarına ve bu güçleriyle dünyayı kurtaracaklarına inanabilirler.

2. Saldırgan davranışlar.

Paranoid şizofreni bozukluğu olan kişilerin öfke kontrolü yapması zorlayıcı olabilir. Bu kişiler paranoid şizofreni atakları yaşayarak fikirlerine saygı duyulmadığında bunu yapan kişilere karşı saldırgan olabilirler çünkü düşüncelerine fazlasıyla bağlıdırlar. 

3. Paranoya yaşamak ve halüsinasyonlar görmek.

Halisünasyon Görmek
Halisünasyon Görmek

Bu belirtiler paranoid şizofreni hastalarında en sık rastlanan belirtilerden bir tanesidir. Paranoid şizofreni hastaları gerçeklikten uzak düşüncelere inanırlar. Aynı zamanda birilerinin onu izlediğini veya ona zarar vereceğini düşünebilir, olmayan sesler duyarak korku yaşayabilirler.

4. Kişilik bölünmeleri yaşarlar.

Paranoid şizofreni rahatsızlığı yaşayan kişiler birbirinden farklı kişiliklere bürünebilirler ve farklı karakterlerde davranabilirler. Bu bireyler aynı zamanda kendi kendilerine konuşabilirler.

5. Duygularını yoğunluklu yaşarlar.

Paranoid şizofreni hastaları duygularını normale göre çok daha yoğun yaşarlar. Yaşadıkları duygusal yoğunluk her duyguda ortaya çıkabilir. Sevgileri de kıskançlıkları da öfkeleri de aşırıdır ve çevresindekiler bunu fark eder. 

6. Uyku problemleriyle karşılaşırlar.

Bazı günlerde uzun süre uyuyabilir, bazı günlerde ise gözlerine uyku girmeyebilir. Aynı zamanda yeme bozukluklarıyla da karşılaşabilirler.

Kişilik Bölünmesi

7. Kıskançlık yaşarlar.

Çevresindeki insanların ona ihanet edeceğini düşünerek karşılarındaki insanlara zarar verebilirler. Kıskançlık duygusuyla bu duyguyu besledikleri kişileri takibe alabilir, özel hayatlarına fazla dahil olabilirler. 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR