Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaPanik AtakPanik Atak Nedir? Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Nedir? Panik Atak Tedavisi

Günümüzün en yaygın psikolojik hastalıklarından biri olan panik atak, insan hayatını ciddi düzeyde zorlayan ve kişinin kendini her an ölecekmiş gibi hissederek yüreğini ağzına getiren hastalıklardan bir tanesidir. Çeşitli nedenlerle oluşabilen bu rahatsızlık, hayat kalitesini düşürmekte, yaşam verimliliğini ciddi düzeyde azaltmaktadır. Kişi sürekli olarak başına bir şey geleceğine inanmakta ve çeşitli tedbirler almaktadır. Okulda, işyerinde ya da sosyal yaşamda oluşabilen bu durum, kişinin sürekli hastaneye gitmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bu durumu herhangi bir yere gittiğinde yaşayabileceğine inanan kişi, korkusundan evden çıkmak istemeyebilir ya da yalnız olduğunda yaşıyorsa, sürekli evde oturmayı tercih edebilir.

Panik atak oldukça zorlayıcı bir rahatsızlık olması dolayısıyla, kişinin kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Evhamlı hali diğerlerinin dikkatini çekmekte, dışarıdan aldığı tepkiler daha da üzülmesine sebebiyet vermektedir. Kişiler çoğu zaman herhangi bir tedavinin işe yaramayacağını ve hayatları boyunca bu şekilde yaşayacaklarını düşünmektedir. Esasında böyle bir durum söz konusu değildir, aksine çok kısa bir sürede, doğru tedavi ile panik atak tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Panik Atak Nedir

Panik atak insanın sürekli yüreğini ağzında hissetmesine neden olan, fiziksel belirtilerle beraber gelen ancak fizyolojik bir nedene değil, psikolojik bir nedene bağlı olarak oluşan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişinin kaygı seviyesini arttırmakta ve kalbinin hızlı atışları, terleme gibi belirtilere çok fazla odaklanılması sonucunda artması ile karakterize bir bozukluktur. Kişi kalp krizi geçirdiğine ya da ölmek üzere olduğuna inanarak, çeşitli önlemler almayı tercih etmektedir. Bu genellikle hastaneye gitmek ya da kalabalık bir ortama geçiş yapmak şeklindedir. Uzun vadede panik atak ile yaşayan kişilerin, hastaneye yakın evler aldıkları bile görülür. Günümüzün yaygın hastalıklarından biri olması, panik atak nedir sorusunun sorulmasına neden olmuştur.

Panik atak çeşitli belirtiler ile uzun vadede insan hayatını ele geçirmektedir. İlgili belirtiler ile iki haftadan daha fazla süredir insanın hayatındaysa ve kişi kendini endişeli hissediyor, ölüme karşı ekstra bir korku yaşıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalıdır. Psikolog ve psikiyatri uzmanları sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olacak, kişinin hayatını olumsuz etkileyen bu durumdan bir an önce kurtulmasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde hastalık ilerleme gösterecek, uzun vadede insan yaşamını ciddi düzeyde etkilemeye başlayacaktır. Tedaviye ne kadar geç kalınırsa, tedavi süreci aynı düzeyde uzayacaktır. Erken tanı ve tedavi büyük önem arz etmekte, kişinin daha kısa sürede iyileşmesine olanak sağlamaktadır.

Panik Atak Nedir Tedavisi Nedir
Panik Atak Nedir Tedavisi Nedir

Panik atak belirtileri

Çok sayıda belirtisi olan bu hastalığın belirtileri çoğu zaman kalp krizine benzerlik göstermektedir. Panik atak belirtileri psikolojik kökenlidir dolayısıyla fizyolojik bir durum söz konusu değildir.

 • Göğüste ağrı ve sıkışma şikayeti,
 • Kalbin hızlı ve kuvvetli atması, çarpıntı, terleme,
 • Soluğun kesilmesi, nefes darlığı, boğulur gibi hissetme hali,
 • Sersemlik, baş dönmesi, bayılacak ya da düşecek gibi hali,
 • Delirecekmiş gibi hissetme hali,
 • Ateş basması, üşüme ve ürperme hali,
 • Titreme ve sarsılma hissi,
 • Karın ağrısı, mide bulantısı,
 • Çevresindekileri farklı gibi hissetmek, kendini bir tuhaf hissetme ve olaylara sanki dışarıdan bakıyormuş gibi hissetme hali,
 • Ölüm korkusu hissetmek,
 • Kontrolünü kaybedecek ve yapmak istemediği şeyleri kontrolsüz şekilde yapacakmış gibi hissetme durumu,

Panik atak belirtilerinden bazılarıdır. Kişi bu durumları sık sık yaşıyorsa, acilen bir uzmana danışmalıdır.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi uygun psikoterapi yöntemi ve eğer gerekliyse ilaç takviyesi ile ortadan kalkmaktadır. Kişilerin psikolog ya da psikiyatri uzmanına başvurmaları, hastalıktan kısa sürede kurtulmalarına yardımcı olacaktır. Ortalama 3-6 ayı alan panik atak tedavisi sonrası kişi baş etme mekanizmalarını öğrenecek ve düşündüğü gibi abartılacak bir durumun olmadığını anlayarak iyileşme gösterecektir.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR