Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaPanik AtakPanik Atak İçin Nefes Egzersizleri

Panik Atak İçin Nefes Egzersizleri

Panik atak, herkesin başına gelebilecek psikolojik bir rahatsızlıktır. Günümüzde birçok kişinin belirtileriyle karşılaştığı fakat anlamlandırmakta zorlandığı panik atak anında kişiler genellikle ölecekmiş gibi hissettiklerini söylerler. Atak anlarında baş dönmesi, titreme, kalp çarpıntısı, karıncalanma, nefes darlığı, kontrolü kaybetme korkusu gibi belirtilerle sıklıkla karşılaşılır. Panik atağın ilk geldiği anda kişiler hangi durumla baş başa kaldıklarını bilmedikleri için bir sağlık kuruluşuna giderek fiziksel muayene talep edebilirler. Fiziksel muayene sonrasında herhangi bir problem gözlemlenmediği takdirde bir ruh sağlığı uzmanına gözükmekte fayda vardır. Panik atak belirtilerinin hafifletilmesi için bir ruh sağlığı uzmanından destek almanın yanında nefes egzersizleri yapmak da atakların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Panik atak için nefes egzersizleri neden önemlidir, nefes egzersizi nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Panik Atakta Nefes Egzersizlerinin Önemi

Panik Atakta Nefes Egzersizi
Panik Atakta Nefes Egzersizi

Panik atak fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlıktır. Panik atak anında yaşanan belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler atak anlarında yalnızca nefes darlığı ve uyuşma gibi belirtilerle karşılaşırken başka kişilerde bayılma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Panik atakların sıklığı ve yoğunluğu değişiklik gösterir, hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkabilirler. Atak sonrasında kişilerde yorgunluk ve uyku hali oluşabilir. Atak anında yaşanan nefes darlığı kişilerde kaygı yaratarak ölüm korkusuna kadar ilerleyebilir. Burada unutulmaması gereken şey atağın fizyolojik değil psikolojik olduğudur. Ataklar zaman zaman gelir ve geçer, atak geçiren kişilerin bunun geçici bir durum olduğunu bilerek hareket etmesi önemlidir. Panik atak anları kısa sürelidir ve atak belirtileri çeşitli psikolojik tedavilerle hafifletilebilir. Atak anlarında kişinin rahatlamasını sağlayacak yöntemlerden bir tanesi nefes egzersizleridir. Kişiler atak anında genellikle nefes alamadığını hissettiği için nefes alış verişini doğru yönetmek oldukça önemlidir.

Nefes Egzersizi Nedir?

Nefes Egzersizi
Nefes Egzersizi

Panik atak anlarında nefesi doğru bir biçimde yönetmek kişinin rahatlaması için oldukça önemlidir. Bu sebeple çeşitli nefes egzersizleri yapmak atak anında belirtilerin hafiflemesini sağlar. Nefes egzersizi, vücuda giren oksijen miktarını artırarak kan basıncını dengeler. Atak anında nefes alma hızı çok yüksek olduğu için bu egzersizlerle nefes alma hızını yavaşlatmak amaçlanır. Nefes egzersizleri sayesinde korku ve kaygı hafifler, kan basıncı dengelenir böylece atak anında yaşanan belirtiler hafifletilir. Panik atak başladığı anda arkanıza yaslanarak derin nefesler almak atağın daha hızlı ve hafif geçmesine katkı sağlar.

 

Ayrıca bkz: Sigara Bağımlılığı Nedir?

 

Panik Atak İçin Nefes Egzersizleri

Panik Atak İçin Nefes Egzersizleri
Panik Atak İçin Nefes Egzersizleri

Panik atak anında nefes egzersizi yapmaktaki amaç yavaş yavaş ve derin nefesler alarak kandaki oksijen miktarını artırmaktır. Panik atak için nefes egzersizleri, burundan yavaşça nefes alıp bir süre bekledikten sonra ağızdan nefes vererek yapılır. Nefes egzersizlerini yaparken diyafram nefesi kullanmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Diyafram nefesi alırken karnınız şişmeli ve nefesi verdiğinizde şişlik inmelidir. Diğer bir nefes egzersizi yöntemi de 3 saniye nefes alıp 3 saniye aldığınız nefesi tutmak ve 6 saniyede nefesi geri vermektir. Panik atak anında nefes alış verişinin düzene girdiğini fark edene kadar bu egzersizi tekrarlamakta fayda vardır. Eğer ataklar nefes egzersizleriyle hafiflemiyorsa bir ruh sağlığı uzmanına başvurarak yardım almak gereklidir.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR