Cuma, Mart 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaTerapiOnline Terapi Nedir? Faydalı Mıdır?

Online Terapi Nedir? Faydalı Mıdır?

Günümüzde en sık başvurulan yöntemlerden biri olan online terapi, kişilerin evlerinin konforunda rahat bir şekilde hizmet alabilmelerini içeren sürece verilen isimdir. Kişi bir psikolog ya da psikiyatri uzmanı ile görüşmek istediğinde, bir hastaneye ya da kliniğe gitmeye gerek duymadan, internet aracılığıyla tedavi olabilmektedir. Pek çok avantajı beraberinde getirebilen bu durum, özellikle yoğun bir çalışma temposu içerisinde olan kişilerin sunulan terapilerden rahatlıkla faydalanabilmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, pandemi döneminde kapanan kliniklerin, online hizmet verebilmesi, kişilerin çok sık “online terapi nedir? Faydalı mıdır?” sorusunu sormalarına yardımcı olmuştur.

Online terapi kişilerin ev konforunda aldıkları kaliteli hizmetlerden bir tanesidir. Kişi yaşadığı sorunu rahat bir şekilde terapistine aktarıp, daha güvenli bir terapötik ilişki geliştirebilmektedir. Araştırmalarda en az yüz yüze terapi kadar fayda sağladığı görülen bu durum, kişilerin akşam saatlerinde de terapi alabilmelerine yardımcı olmuştur. Gündüzleri çalışmak zorunda olup bir türlü uygunluk yakalayamayan kişiler, online terapi ile akşam saatlerinde de seans alabilir. Terapist ile belirledikleri uygunluk süresinde gerçekleştirilen terapi, kişinin hayatındaki olumsuz olayların günümüze olan etkisini hafifletecektir.

Online Terapi Nedir? Faydalı Mıdır?
Online Terapi Nedir? Faydalı Mıdır?

Online Terapi Nedir?

Online terapi, yüz yüze terapi ile birebir aynı özellikleri taşıyan, ancak pek çok noktada yüz yüze terapiden daha avantajlı olan bir terapi yöntemidir. Kişiler yaşadıkları yoğun stresten kurtulmak, travmatik yaşam olaylarının günümüzdeki etkilerini kırmak, çeşitli psikopatolojik rahatsızlıklarla ilgili yardım alabilmek adına bu seçenekten faydalanmaktadır. Kişilerin daha çok müsait zaman bulabilmelerine yardımcı olabilecek bir seçenek olması dolayısıyla, günümüzde çok sık tercih edilmektedir. Ayrıca beğenilen uzman eğer uzak bir yerde ikamet ediyorsa, bu seçenek sayesinde kişi istediği psikolog ile rahatlıkla görüşebilecektir. Online terapi:

  • Psikolog ya da psikiyatri uzmanı eşliğinde gerçekleştirilir.
  • 45-50 dakikalık bir seans süresini içerir.
  • Ödemeler eft/havale şeklinde yapılabilir.
  • Bdt, şema terapi, psikodinamik terapi, act, aktarım odaklı terapi, aile ve çift terapisi, çocuk ergen terapisi, EMDR gibi çeşitli terapi ekollerinden faydalanılır.
  • Kişinin bir kliniğe gitmesine gerek kalmaz. Kişi kendi güvenli alanını kendi oluşturur ve kendini uygun hissettiği herhangi bir lokasyonda online terapi almaya başlayabilir.
  • Psikolog ya da psikiyatri uzmanı ile akşam saatlerinde de bir görüşme sağlayabilir. Terapistin uygunluğuna ve kişinin yoğunluğuna göre bir belirleme sağlanabilir.
  • Kişilik bozuklukları, şizofreni, bipolar gibi ağır patolojik durumlar, intihar denemeleri olan hastalar, majör depresyon gibi rahatsızlıklar dışında, her psikolojik sorun online terapi için uygundur.

Online Terapi Faydalı Mıdır?

Online terapinin en az yüz yüze terapi kadar faydalı olduğuna dair çeşitli araştırma sonuçları bulunmaktadır. Günümüzde psikiyatri uzmanları dahil olmak üzere, pek çok uzman online terapi yapmaktadır. Online terapi ile e-reçete dahi oluşturulabilmekte ve kişi bulunduğu şehirden ilaçlarını alabilme şansı elde etmektedir. Dolayısıyla son derece avantajlı bir seçenek olduğunun altını çizmek gerekir. Bazı spesifik rahatsızlıklar dışında tüm danışanlar, gönül rahatlığıyla online terapi seçeneklerinden faydalanabilmektedir.

Online terapi ücretleri yüz yüze terapiye göre bir tık daha uygundur. Kişi yol ödemesi yapmaması gibi durumlar dolayısıyla da fiyat konusunda daha avantajlı bir durum ile karşılaşmaktadır. Eft/havale yaparak ödenebilecek ücretler, kişilerin bütçesini zorlamayacak şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca paket seçeneklerine başvurulması gibi durumların söz konusu olması halinde (en az 4 seans), seans başına daha uygun fiyat seçenekleri ile karşılaşılacağından söz etmekte fayda vardır. Online terapinin sağladığı en güzide avantajlar biri de, her bütçeye uygun bir seçenek olmasıdır.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR