Cuma, Mart 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaGenelÖfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

Öfke, işte veya evde, zorlukların veya sorunların çözümüne yardımcı olduğunda, faydalı olabilecek doğal bir duygudur.

Öte yandan öfke, saldırgan davranışlara, patlamalara ve hatta şiddetli tartışmalara yol açıyorsa sorun olabilir.

Öfke kontrolü nedir sorusu hep sorulur ve gerekliliği bazı insanlara göre önemsizdir. Fakat öfke kontrolü daha sonra pişman olmamak için fazlasıyla gereklidir. Öfkeyle dolup taşmadan önce düzenlemek için özel teknikler kullanabilirsiniz.

İnsan Neden Öfkelenir?

Öfke, belirli olayları nasıl yorumladığımız ve bunlara nasıl tepki verdiğimizin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Herkesin onları öfkelendiren şeyler için kendine özgü tetikleyicileri vardır, ancak en popüler olanlardan bazıları şunlardır:

  • Tehdit edilmek veya saldırıya uğramak,
  • Çaresiz veya hüsrana uğramış hissetmek,
  • Haksız muamele görmek,
  • Başkalarının duygularımızı veya varlığımızı umursamıyormuş gibi davranması,
  • Bazı öfke tetikleyici örneklerdir.

Durumlar farklı insanlar tarafından farklı yorumlanabilir, bu nedenle sizi kızdıran bir durum başkasını hiç üzüp sinirlendirmeyebilir. Ancak hepimizin olayları farklı yorumlaması, elbette öfkelenirseniz olayları yanlış algıladığınız anlamına gelmez.

Hayatınızdaki birçok koşul, bir durumu nasıl yorumladığınızı ve tepki verdiğinizi etkileyebilir.

Örneğin:

  • Yetiştirilme tarzınız ve çocukluğunuz,
  • Geçmiş tecrübeler,
  • Mevcut koşullar,
  • Bunlara örnek gösterilebilir.

Durumları nasıl ve neden yorumladığımızı ve bunlara tepki verdiğimizi düşünmek, ister geçmişte olan bir şey ister şu anda olan bir şey hakkında olsun, öfkemizle daha iyi başa çıkmayı öğrenmemize yardımcı olabilir. Ayrıca öfkemizle başa çıkmak için etkili teknikler geliştirmemize de yardımcı olabilir.

Öfke kontrolü nedir ve öfke kontrolü nasıl yapılır diye kendinize sorduğunuzda aslında ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

Herkes öfke kontrolü nasıl yapılır diye sorabilir fakat genelde bu önemli konunun üstünde durulmaz.

Aşağıda öfke kontrolünüzü nasıl düzenleyebileceğinize dair açıklamalar bulabilirsiniz.

1.      Bir Gezintiye Çıkın

Egzersiz yapmak, rahatlamanıza ve öfkenizi en aza indirmenize yardımcı olabilir. Yürüyüşe çıkabilir, bisiklete binebilir veya birkaç tur koşabilirsiniz. Uzuvlarınızı uyaran her şey zihniniz ve bedeniniz için faydalıdır.

2.      Kaslarınızın Gevşemesine İzin Verin

Kaslarınızın gevşemesi, vücudunuzdaki kas gruplarının tek tek gevşemesini ve gerilmesini gerektirir. Gerilirken ve gevşerken derin, bilinçli nefesler alın.

3.      Zihinsel Olarak Uzaklaşın

Kendinizi sessiz bir odaya koyun, gözlerinizi kapatın ve kendinizi tamamen sakin bir yerde hayal edin. Hayal ettiğiniz sahnenin daha ince detaylarına odaklanın. Bu teknik, öfkenizin kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Öfkenizi Kontrol Etmenin Yolları

4.      Şarkı Söyleyin

Müziğin sizi öfkenizden uzaklaştırmasına izin verin. Kulaklıklarınızı takın veya arabanıza binin. En sevdiğiniz şarkıları açın ve en azından mırıldanın.

5.      10’a Kadar Geri Sayın

Gerçekten öfke ile dolup taştıysanız 100’den başlayabilirsiniz. Nabzınız yavaşlayacak ve saymanız gereken süre içinde öfkeniz muhtemelen azalacaktır.

ayrıca bkz: Melankolik Depresyon Belirtileri Nedir? Tedavisi Nedir?

6.      Derin Bir Nefes Alın

Daha öfkeli hale geldikçe, nefesiniz daha sığ ve daha hızlı hale gelir. Burnunuzdan birkaç sakin, derin nefes alın ve öfkenizi tersine çevirmek için ağzınızdan nefes verin.

7.      Telefonu Bırakın

Öfkeli olduğunuzda, öfkenizi serbest bırakmak cezbedicidir, ancak yarardan çok zarar verme olasılığınız daha yüksektir. O yüzden telefonu bir kenara bırakıp sessiz ve sakin bir ortamda düşünüp kendinizi dinlemek öfkeyi kontrol etmek için daha yararlı olacaktır.

8.      Bir Kelimeyi Tekrar Tekrar Söyleyin

Yeniden odaklanmanıza, rahatlamanıza ve öfke kontrolünüzü sağlayabilmenize yardımcı olabilecek bir kelime bulun. Öfkeli ​​olduğunuzda, bu terimi kendinize tekrar tekrar tekrarlayın. “Sakinleş”, “şimdi bitecek”, “iyiyim”, “geçecek” gibi örnekleri sık sık kullanabilirsiniz.

9.      Mola Verin

Rahatlamak için kendinize izin verin. Kalabalıktan uzak bir yere oturun. Bu huzurlu zamanda olayları işleyebilir ve duygularınızı nötr hale getirebilirsiniz.

10.  Bir şeyler ile Oyalanın

Öfkenizi kendi yararınıza kullanın. Duygularınızı ve enerjinizi sağlıklı, yapıcı bir şeye harcayın. Araştırmalara göre insanlar öfkeliyken daha üretken bir hale geçebilmektedir.

11.  Günlük Yazın

Söyleyemediklerinizi yazabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizin ve nasıl tepki vermek istediğinizin bir listesini yapın. Sakinleşmenize ve öfkelenmenize yol açan olayları bir yere yazarsanız incelemenize yardımcı olabilir.

12.  Bir Arkadaşınızla  Konuşun

Sizi öfkelendiren durumlar hakkında kafa yormayın. Muhtemelen yeni bir bakış açısı sağlayabilecek güvenilir, destekleyici bir arkadaşla konuşmak, olanları anlamanıza yardımcı olabilir.

13.  Affetmeyi Düşünün

Size öfkelendirmiş birini affetmek büyük bir duygusal güç gerektirir. O kadar ileri gidemezseniz, en azından onları affetmiş gibi davranın. Öfkenizin dağıldığını fark edeceksiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR