Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaBağımlılıkNomofobi (Telefonsuz Kalma Korkusu) Nedir?

Nomofobi (Telefonsuz Kalma Korkusu) Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle günlük hayatımızda oldukça büyük bir yer kaplamaya başlayan telefonlar, çoğu kişinin olmazsa olmazı haline geldi. Bazı kişilerde bu durum bağımlılık yaratarak telefonsuz kalma korkusu olarak açığa çıkmaya başladı. Nomofobi olarak adlandırılan telefonsuz kalma korkusu; bir kişinin telefonu yanında olmadığında duyduğu stres, endişe ve panik duygularıdır. Nomofobi, kişilerin telefonunun yanında olup olmadığını sık sık kontrol etmesine neden olabilir. Telefonsuz kalma korkusu kişilerin hayatını, alışkanlıklarını ve davranışlarını telefonsuz kalmayacak biçimde düzenlemesine sebep olarak yaşam kalitesini düşürebilir. Bu içeriğimizde nomofobi nedir, nomofobi belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz. 

Nomofobi (Telefonsuz Kalma Korkusu) Nedir?

Dijitalleşmeyle birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, her ne kadar işlerimizi hızla halletmemize yardımcı olsa da bazı farklı etkilere de neden olabilirler. Telefonsuz kalma korkusu, akıllı telefonların günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen yönlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Özellikle 2002 yıllarından itibaren ortaya çıkan nomofobi, akılı telefonların gelişmesiyle birlikte çok daha yaygın bir hale gelmeye başladı. Nomofobiye sahip kişiler, telefonları yanında olmadığında büyük bir korku ve endişe duyarlar. Telefonları yanında olduğunda da sık sık telefonlarını kontrol ederek varlığını hissetmek isterler. Bu fobiye sahip kişiler telefonsuz kalabilecekleri ortamlarda yer almak istemezler, uyuduklarında ya da işleri olduğu sırada dahi telefonlarını kapatmazlar. Nomofobiye sebep olan birçok farklı etken bulunabilir.

Nomofobi Nedir?
Nomofobi Nedir?

Nomofobi-Sosyal Medya İlişkisi

Günümüzde birçok kişinin büyük bir vaktini ayırdığı sosyal medya, akıllı telefonlardan ve internetten bağımsız düşünülemez. Sosyal medyada sürekli olarak aktif olma kaygısı, nomofobi ile ilişkilendirilebilir durumdadır. Sosyal medya kişilere hızlıca herkese ulaşabilme ve paylaşım yapabilme imkanı tanır. Özgür ve geniş bir alan sunmasıyla, kişilerin paylaşımlarına yapılan yorumlarla değerli hissetmesiyle sosyal medya platformları bağımlılığa yol açabilir. Kişiler iletişimde kalma yolunun sosyal medyada aktif olmaktan geçtiği psikolojisine kapılarak akıllı telefonlarından ayrı kaldıklarında yüksek bir endişe duyabilirler.

 

İlginizi çekebilir: Tırnak Yeme Hastalığı Nedir?

 

Nomofobiye Yönelik Araştırma Örnekleri

Nomofobinin hayatımıza dahil olmasıyla birlikte telefonsuz kalma korkusuna dair birçok bilimsel araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre 2100 telefon kullanıcısının çoğunda bağımlılık gözlemlenmiştir. Bu araştırmada cinsiyet karşılaştırılması yapıldığında ise kadınların erkeklere oranla daha yüksek nomofobi belirtileri gösterdiği ortaya çıkmıştır. İngiltere’de gerçekleştirilen bir diğer araştırmada ise telefonları yanında olmadığında kaygı duyan kişilerin oranı %66 olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada da kadınların bu konu hakkında daha yüksek kaygı duyduğu ve 18-24 yaş aralığındaki gençlerin 25-35 yaş aralığından daha fazla telefon bağımlısı olduğu tespit edilmiştir. Farklı bir araştırmada ise nomofobinin kişinin yaşadığı kaygı ve stres sebebiyle ortaya çıkabileceği gözlemlenmiştir. Kaygılı ve kaçıngan bağlanma stiline sahip kişilerde nomofobiye çok daha sık karşılaşılmıştır.

Nomofobi
Nomofobi

Nomofobinin Belirtileri

Telefonsuz kalma korkusu olarak tanımlanan nomofobinin çeşitli belirtileri bulunur. Nomofobi belirtileri: 

 • Telefondan uzak kalma ihtimali olan alanlara girmemeyi tercih etmek.
 • Telefondan uzak kalamamak.
 • Hiçbir zaman telefonu kapatmamak.
 • Herhangi bir işle meşgulken ya da uyku sırasında bile telefonu kapatmamak.
 • Dikkat dağınıklığı gibi problemlerle karşı karşıya kalmak.
 • Fiziksel problemlerin ortaya çıkması.
 • Alışkanlıklarını ve davranışlarını telefondan ayrı vakit geçirmek zorunda kalmayacak biçimde düzenlemek.

Bu belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız ve telefondan ayrı kaldığınızda anlayamadığınız bir biçimde strese giriyorsanız siz de nomofobiye sahip olabilirsiniz. 

Nomofobi Belirtileri
Nomofobi Belirtileri

Nomofobinin Üstesinden Nasıl Gelinebilir?

Telefonsuz kalma korkusu kişilerin günlük hayatlarında bazı aktivitelerden kaçınmalarına ve hayatlarını buna uygun olarak düzenlemelerine sebep olabilir. Nomofobiden kurtulmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar:

 • Nomofobiye sahip olduğunu kabullenmek.
 • Psikoterapiye giderek yardım almak.
 • Duygu, davranış ve düşünce biçimleri üzerinde çalışmak.
 • Nefes egzersizi, meditasyon gibi yöntemlere başvurmak.

Nomofobi günümüzde sıklıkla rastlanılan bir fobidir ve tedavisi mümkündür. Eğer nomofobi belirtileri gösteriyorsanız bir ruh sağlığı uzmanından destek alarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR