Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaGenelMinnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Nedir?

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Nedir?

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri, 1937 yılında psikolojik bozuklukların teşhisine yardımcı olmak için klinik psikolog Starke R. Hathaway ve nöropsikiyatrist J. Charnley McKinley tarafından geliştirilen bir kişilik testidir. Bu kişilik testi, günümüzde hala ruhsal bozuklukların teşhisinde sıklıkla kullanılır. MMPI kişilik testi, kişilik özelliklerini objektif bir biçimde ortaya çıkararak bireyin hem kişisel hem de toplumsal uyumunu açığa çıkarmayı hedefler. Birçok bozukluğu bir arada ortaya çıkarabildiği için Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri olarak isimlendirilmiştir.

 

MMPI Hakkında

1930’lu yıllarda geliştirilen MMPI kişilik testi, Minnesota Üniversitesi’ndeki hasta ve ziyaretçilere uygulanarak Minnesota Üniversitesi tarafından yayınlandı. MMPI testi, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan bir klinik testtir. Psikologlar ve ruh sağlığı uzmanları, danışanlarına MMPI testi uygulayarak teşhis koyabilir ve bu teşhise göre bir tedavi planı hazırlayabilir. Bu test, yanındaki cevap kağıdıyla birlikte kişinin verdiği doğru veya yanlış yanıtlar üzerinden değerlendirilir. Kişinin verdiği cevaplar puanlanır ve bir grafik üzerine çizilir. MMPI testi, oldukça objektif ve bilimsel verilere dayanan bir testtir. Bu nedenle klinik psikologlar ve ruh sağlığı uzmanları tarafından tedavi sürecinde rahatlıkla kullanılır. Uzmanlar bu testle uygun tedaviyi tespit ederek süreci başlatabilir, bireyin kişilik özellikleri hakkında birçok bilgiye sahip olabilir. MMPI kişilik testiyle, bireylerin psikapatoloji seviyesi de objektif bir biçimde rahatlıkla belirlenebilir. MMPI testi; 16 yaş ve üzeri her birey üzerinde uygulanabilir, gerekli durumlarda yaş sınırı 13’e kadar indirilebilir. Testin uygulanabilmesi için başka iki şart daha mevcuttur. Bu şartlar; testin uygulanacağı kişilerin okuma yazma bilmesi ve en az ilkokul mezunu olmasıdır. Şartları sağlayan herkese MMPI testi rahatlıkla uygulanabilir. 

 

MMPI Geçerlik Ölçekleri

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri; doğru, yanlış ve bilmiyorum şeklinde cevaplanan 550 maddelik bir testtir. MMPI testinin 10 adet kişilik testi ve 3 tane geçerlilik alt testi vardır. MMPI geçerlik ölçekleri test yapma tutumuna ilişkin önemli bilgiler sağlar ve test dışı hareketler konusunda kişileri bilgilendirir. Uygulanan testten doğru bilgi edinmek için kişinin tutumunu bilmek ve sorulara gerçeği yansıtan yanıtlar almak oldukça önemlidir. 

1. Bilmiyorum Ölçeği

 Cevap alınamayan ya da doğru ve yanlış şıklarının aynı anda işaretlendiği maddelerdir. Eğer test uygulandıktan sonra 30 adetten fazla cevaplanmayan soru varsa, bu test geçersiz sayılır. 

2. Yalan Ölçeği

Bu ölçek kişinin samimiyetini ve kendini bulunduğu durumdan daha iyi gösterme çabasını gösterir.

3. Sıklık/ Nadirlik Ölçeği

64 maddeden oluşan bu ölçek test sorularını olduğundan farklı yanıtlayanları ortaya çıkarmak için hazırlanmıştır. Bu ölçek, kişilerin kendini olduğundan daha kötü gösterme eğilimini ölçmeyi amaçlar.

4. Savunucu Tutum/ Ego Gücü Ölçeği

Bu ölçek 30 maddeden oluşur ve kişinin benliğini olduğundan daha iyi ve farklı gösterme çabasını ölçer. 

MMPI Geçerlik Ölçekleri
MMPI Geçerlik Ölçekleri

Klinik Ölçekler:

1. Hipokondriazis (Hs) Alt Ölçeği

33 maddeden oluşan bu ölçek hipokondriyak kişileri değerlendirmek için hazırlanmıştır.

2. Depresyon (D) Alt Ölçeği

60 maddelik bu ölçek, kişinin depresyon belirtilerinin derecesini belirlemek için oluşturulmuştur.

3. Histeri (Hy) Alt Ölçeği

Kişiyi strese sokan durumlarda verilen histerik tepki derecesini ölçmek için 60 madde olarak geliştirilmiştir.

4. Psikopatik Sapma (Pd) Alt Ölçeği

Anti sosyal ve psikopatik özellikleri ölçmek için 50 maddeden oluşturulmuştur.

5. Kadınlık-Erkeklik (Mf) Alt Ölçeği

Kişilerin cinsel kimlik sapmalarını değerlendirmek için oluşturulan 60 maddelik bir ölçektir.

6. Paranoya (Pa) Alt Ölçeği

Kişiye ait paranoid bulguları tespit etmek için 40 maddeden oluşturulmuştur.

7. Psikasteni (Pt) Alt Ölçeği

Anksiyete ve OKB belirtilerini değerlendirmek için geliştirilmiştir. 48 maddeden oluşur.

8. Şizofreni (Sc) Alt Ölçeği

78 maddelik bu ölçek şizofreniye ait semptomları ölçmek için hazırlanmıştır.

9. Hipomani (Ma) Alt Ölçeği

Hipomanik semptomları ölçmek için 46 maddeden oluşturulmuştur.

10. Sosyal İçedönüklük (Si) Alt Ölçeği

Bireyin sorumluluklarından ve sosyallikten kaçınma eğilimini 70 madde ile ölçer.

 

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) Nedir konusunu sizler için derledik. Terapi ve testler hakkında daha fazla blog yazımız için blog kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR