Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaDepresyonMelankolik Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Melankolik Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, hayatta zaman zaman herkesin başına gelebilecek ve birden fazla kez ortaya çıkabilecek psikolojik bir durumdur. Hayatın stresi ve kişinin başına gelen olaylar sebebiyle oluşan bir tepki olarak karşımıza çıkar. Depresyon hali, kişinin stres durumuna ve belirtilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Depresyonun; melankolik depresyon, majör depresyon, mevsimsel depresyon, distimik depresyon gibi birçok çeşidi bulunur. Kişinin yaşamını en fazla etkileyen depresyon türlerinden birisi melankolik depresyondur. 

Melankolik Depresyon Nedir?

Melankoli, kişinin hayata dair umutsuzluğa kapılması ve üzüntülü bir ruh haline sahip olması durumudur. Melankolik depresyon ise; bireyin mutsuz ve üzüntülü olması, kendini günlük yaşamından tamamen soyutlaması, düşünce yoğunluğunun olumsuz olduğu, gerçekleştirilen eylemlerden zevk alamama gibi davranışların baskın olduğu bir depresyon çeşididir. Melankolik depresyona sahip kişiler; iç sıkıntısı, bunalma, hüzün gibi duyguları yoğunlukla yaşarlar. Çoğu zaman yaşadıklarının sadece olumsuz yönlerine odaklanan bu kişilerin hayatlarında güzel şeyler olacağına dair inançları yoktur. Hayatlarında gerçekleşen olumsuz bir durumu kendi suçları olarak nitelendiren melankolik depresyon hastaları, yaşadıkları güzel bir olayı ise şans olarak görürler ve kendi başarılarını fark edemezler.

Melankolik Depresyon Belirtileri Nedir?

Melankolik depresyon tanısı uzman psikolog ve psikiyatri değerlendirmelerine göre konulmalıdır fakat bu durumu yaşayan kişilerin yaşadığı bazı ortak belirtiler mevcuttur. Sık görülen melankolik depresyon belirtileri ise şunlardır: 

  • Yaşama karşı ilgi kaybı, neredeyse hiçbir şeyden zevk alamama
  • Huzursuzluk, karamsarlık ve bıkkınlık hissi
  • Suçluluk duygusu
  • Hareketlerde yavaşlama
  • Dikkat ve odaklanma problemleri
  • İştahta yaşanan değişimler
  • Uyku problemleri
  • Geleceğe karşı umutsuzluk hissi

Melankolik Depresyonun Diğer Depresyonlardan Farkı Nedir?

Melankolik depresyon belirtilerinin diğer depresyon türlerinden çok fazla farkı yoktur. Bu depresyon çeşidini diğer depresyonlardan ayıran en önemli nokta yaşanan belirtilerin daha şiddetli olması ve daha uzun sürmesidir. Melankolik depresyonu olan kişiler; hayata karşı umutsuzluk, sürekli hüzün, hayattan zevk alamama, uyku problemleri, suçluluk duygusu gibi belirtileri hayatlarında uzun süre gözlemleyebilirler. Bu depresyon türüne sahip kişiler yeni adımlar atma konusunda isteksiz davranabilirler. Kendilerini çok mutlu ve keyifli hissettikleri zamanlar kısıtlıdır. Genellikle sabahları gözlerini mutsuz bir biçimde açarlar ve günlük işlerini yapma konusunda zorluk yaşarlar. Bu belirtiler melankolik depresyonu diğer depresyon türlerinden ayıran belirtiler olarak karşımıza çıkar.

Melankolik Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Melankolik depresyonun tedavi süresi diğer depresyon türlerine göre daha uzun olabilir fakat tedavisi imkansız değildir. Biyolojik temellere dayandığı düşünüldüğü için tedavi sürecinde genellikle ilaç önerilir. Melankolik depresyon tedavi sürecinde, ilaç tedavisi başarılı geçen kişilere psikoterapi desteği verilerek tedavi süreci devam ettirilebilir. Uzman kişiler tarafından uygulanan melankolik depresyon tedavisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Hastalığın seyrine ve yoğunluğuna uygun bir tedavi uygulanır. Kendinde melankolik depresyon belirtilerine rastlayan ve günlük hayatının bu durumdan etkilendiğini düşünen kişiler bir uzmana danışarak tedaviye başlamalıdır. Melankolik depresona sahip kişilere uygulanacak tedavilerle birlikte, hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler tedavi sürecini hızlandırabilir. Düzenli spor yapmak, sevdikleriyle daha fazla vakit geçirmek, sağlıklı beslenmek, meditasyon yapmak, aynı saatlerde uyuyup uyanmak melankolik depresyon tedavi sürecini hızlandırarak olumlu bir etki yaratır.

 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR