Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaDepresyonMajör Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Genetik yollarla aktarılan ya da çevresel faktörlerle kişiler depresyona yakalanabilir. Günümüzde birçok kişide depresyonun farklı çeşitlerine rastlanmaktadır. Depresyon çeşitleri arasında semptomları en ağır olanlardan bir tanesi majör depresyondur. Majör depresyon, kişinin günlük hayat akışını oldukça fazla etkileyerek sorumluluklarını yerine getirmesini zorlaştırabilir ve intihara meyilli davranışlar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Majör depresyon belirtileri ve belirtilerin düzeyi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Majör depresyonun en sık ergenlik döneminde ortaya çıkar. Çeşitli çevresel ve genetik faktörler bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu içeriğimizde majör depresyon nedir, depresyon belirtileri nelerdir, majör depresyon tanı kriterleri nelerdir gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Majör Depresyon Neden Olur?

Majör Depresyon Neden Olur?
Majör Depresyon Neden Olur?

Majör depresyonun ortaya çıkması tek bir nedene bağlanamaz. Majör depresyona birçok farklı çevresel faktör sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörlerle de aktarılabilir. Majör depresyona sahip kişilerin ailesinde bulunan herhangi bir kişide ya da kişinin geçmişinde bir depresyon hastalığı olup olmadığını araştırmak gerekir.  Majör depresyona hormonal faktörler de neden olabilir. Hormonlarda yaşanan ani değişimler ya da hamilelik, menopoz gibi durumlar majör depresyona sebep olabilir. Kişinin geçmişte yaşadığı travmalar ya da bağımlılık öyküleri de majör depresyonu ortaya çıkarabilir. Majör depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır, bu rahatsızlığa sahip kişilerin tedaviyi kabul etmesi ve tedavi için adım atması oldukça önemlidir. 

Majör Depresyon Tanı Kriterleri Nelerdir?

Majör Depresyon Tanısı
Majör Depresyon Tanısı

Majör depresyonun sıklıkla karşılaşılan bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler gözlemlenerek ve bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşülerek majör depresyon tanısı konulabilir. Peki majör depresyon belirtileri nelerdir?

  • Daha önce keyif alınan aktivitelere karşı ilginin azalması: Bu belirtiye sahip kişilerin işine, ailesine ve çevresine karşı ilgisi azalır. Geçmiş hayatlarında keyif alarak gerçekleştirdikleri aktivitelerden keyif alamaz hale gelirler. 
  • Hüzünlü hissetmek: Depresyondaki kişiler genel olarak kendini hüzünlü ve üzgün hissederler. Karamsarlık ve sıkıntılı bir ruh hali bunlara eşlik edebilir.
  • Bilişsel bozukluklar: Majör depresyonu olan kişilerde odaklanma problemleri, bilgi işleme süreci bozuklukları ortaya çıkabilir.
  • Olumsuz düşünceler: Kişi genel olarak tüm yaşadıklarını olumsuz olarak algılar ve olumsuz yaklaşır.
  • Enerji düşmesi: Kişi yorgunluk ve halsizlik hissedebilir.
  • Uyku düzensizlikleri: Uykuya dalmakta güçlük çekerler ve uyku süreleri kısadır.
  • İştah değişimleri: Hastaların çoğunda iştah azalması oluşur ve açlık hissetmezler.
  • Bu kişiler intihara eğilimlilerdir, sık sık intihar düşünceleriyle boğuşabilirler.

Majör Depresyon Tedavisi

Majör Depresyon Tedavisi
Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresyonun kişinin hayatına birçok olumsuz etkisi olabilir. Bu olumsuz etkiler depresyon tedavi edilmediği sürece kişinin günlük işlerinin aksamasına neden olur. Majör depresyon çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir bir ruhsal bozukluktur. Depresyon tedavisine başlamadan önce kişinin fizyolojik durumu da değerlendirilmelidir. Hormon bozuklukları, vitamin eksikliği, beyin tümörü gibi fiziksel hastalıklar da majör depresyon belirtilerini ortaya çıkarabilir. Eğer fizyolojik muayene sonrasında herhangi bir problemle karşılaşılmadıysa bir ruh sağlığı ile görüşülmesi gerekir. Ruh sağlığı uzmanları psikoterapi ve çeşitli ilaçlar ile majör depresyon tedavisini gerçekleştirebilir. Majör depresyona sahip kişilerin hayatının da tedaviye uygun bir biçimde düzenlenmesi gerekir. Kişinin iyi bir stres kontrolü sağlayabilmesi, olumsuz durumlarla savaşabilme becerisi kazanması oldukça önemlidir. Eğer kişi bu tedavi yöntemlerine olumlu yanıt vermiyorsa hastanın beynine elektrik akımları verilerek belirli kimyasalların salınması sağlanır. Kendinizde majör depresyon belirtileri gözlemliyorsanız bir uzmanla görüşerek bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR