Salı, Ocak 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaCinsel Bozukluklarİlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

İlk Gece Korkusu Nedir, Nasıl Yenilir?

Daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiş kişiler bu deneyimi tecrübe etmedikleri için ilk gece korkusu yaşayabilirler. İlk gece korkusu kadın ve erkeklerde yaşanabilir. Bu korkunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, toplumun bu konu hakkındaki yerleşik inançlarıdır. Erkeklerin ilk gece korkusu düşük performans gösterme korkularından kaynaklanabilirken, kadınların ilk gece korkusu cinsel ilişkinin acılı bir deneyim olduğunu düşünmeleri olabilir. Toplumdaki inançlardan dolayı, evlenen kişilerin ilk gece cinsel ilişkiye girmesi bir zorundalıkmış gibi yansıtılır fakat böyle bir gereklilik yoktur. Evlilik sürecinin getirdiği stres ve sıkıntılar sebebiyle iki taraf da cinsel ilişkiye girmek için hazır olmayabilir. Böyle bir durumda partnerlerin kendilerini hazır hissettikleri anda ilişki yaşaması çok daha doğru olacaktır.

İlk Gece Korkusu Nedir? Kimlerde Görülür?

İlk gece korkusu kadınlarda daha fazla görülmekle birlikte erkeklerde de rastlanabilir. İlk gece korkusu, cinsel ilişkiye girmekle alakalı hissedilen kaygı ve korku durumudur. Korku durumu kadın ve erkeğin evlendikleri ilk gece cinsel ilişkiye girmelerine engel olabilir. İlk gece ilişkiye girmek, bazı toplumlarda bir kural olarak görülür. Bunun kişilerde oluşturduğu psikolojik baskı da cinsel birleşmeye engel olabilir. İlk gece korkusu, kadınlarda uzun süreli olarak devam ettiğinde vajinismusa dönüşebilir. Vajinismus, hızla tedavi edilebilen psikolojik bir durumdur. Erkeklerin ilk gece korkusu ise performans kaygıları nedeniyle oluşabilir. Kaygı ve heyecan, erkeklerde erken boşalma ve sertleşme gibi problemlere neden olabilir. Bu tip problemler yaşanmaması için hem kadınlarda hem de erkeklerde sağlıklı düşünceler yerleştirilmesi oldukça önemlidir. 

İlk Gece Korkusu
İlk Gece Korkusu

İlk Gece Korkusunun Sebepleri Nelerdir?

Her iki cinsiyette de yaşanabilen ilk gece korkusunun en büyük sebebi toplumsal baskılardır. Kişiler gelişme çağındayken cinsel birleşmeyle alakalı çeşitli düşünce yapılarına maruz kalırlar. Bu düşünce yapıları, kişilerin cinsel ilişki hakkında korku ve kaygı geliştirmesine sebep olur. İlk gece korkusunun diğer bir sebebi ise edinilen eksik ve yanlış bilgilerdir. Cinsel birleşme sırasında acı yaşanacağı düşüncesi, çevredekiler tarafından anlatılan travmatik hikayeler ve kızlık zarının patlamasıyla çok fazla kanama yaşanacağı düşünceleri ilk gece korkusuna neden olabilir. Tüm bunlar gerçekçi düşünceler değildir fakat cinsel birleşme rahat bir ortamda yaşanmıyorsa, kadın rahatlamadıysa ve kasları gerginse cinsel birliktelik sırasında ağrı duyabilir. Eğer birleşme iki kişinin de rahat olduğu ve gerginlik yaşamadığı bir ortamda gerçekleşirse herhangi bir ağrı ve kanama yaşanmayabilir. Kişilerin cinsel birliktelik öncesinde detaylı bir eğitim alması mutlaka gereklidir. Cinsellik konusunun toplum baskısı nedeniyle yeterince konuşulmaması bilgi eksikliğine neden olarak ilk gece korkusunu tetikleyebilir.

 

Ayrıca bkz: Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

 

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?
İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusunu yenmek için yerleşik düşüncelerin bilimsel gerçeklerle değiştirilmesi gerekir. Kişiler cinsel birliktelik konusunda yeterince bilgiye sahip olurlarsa bu deneyimi daha önce yaşamış gibi hissederek rahatlayabilirler. Toplumsal sebeplerle bu konuların konuşulmaması korku ve kaygıların daha da büyümesine yol açar. Peki ya ilk gece korkusu nedir, nasıl yenilir?

  • Cinsel birliktelik konusunda kaygılandığınız konuları partnerinizle ya da güvendiğiniz biriyle konuşmalısınız. 
  • Cinsellikle alakalı kulaktan dolma bilgilere inanmayın, bilimsel bilgilere ulaşmaya çalışın ve doğru bilgiler edinin.
  • Evlenilen ilk gece cinsel birliktelik yaşanmak zorunda değildir, bu sebeple kendinizi hazır hissettiğiniz bir anda cinsel ilişkiye girmeniz daha sağlıklıdır. 
  • Kendinizi rahat hissetmediğiniz ve strese girdiğiniz bir ortamda cinsel ilişkiye girmeyin. İlişki sırasında kasların gevşemesi oldukça önemlidir.
  • Birliktelik anında birleşmeye değil yaşadığınız hazza odaklanın ve korkularınızın ortaya çıkmasını engelleyin.
  • Uzun bir ön sevişme sayesinde rahatlayın ve kaygılarınızı azaltın.
  • İlk cinsel ilişkinizin mükemmel olması gerektiğine dair kaygılardan uzaklaşın ve birleşmeyi iki tarafın da haz alacağı şekilde yönlendirmeye çalışın. 

Eğer tüm bu tavsiyeleri uygulasanız dahi ilk gece hakkında yoğun kaygı ve korkulara sahipseniz profesyonel bir destek almayı ihmal etmeyin.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR