Perşembe, Mart 30, 2023
No menu items!
Ana SayfaDepresyonDepresyon Nedir? Depresyon Belirtileri

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri

Depresyon, işlev görme yeteneğinizi bozan ve ruh halinizi etkileyen tıbbi bir hastalıktır açıklaması depresyon nedir sorusuna verilebilecek bir cevaptır. Klinik depresyon, bipolar depresyon, distimi, mevsimsel duygudurum bozukluğu ve diğer depresyon türleri arasındadır. Danışmanlık, ilaçlar, beyin stimülasyonu ve tamamlayıcı tedaviler, depresyon tedavisi için seçeneklerdir.

Depresyon Nedir?

Siz de eğer depresyon nedir diye soruyorsanız daha önce söylediğimiz gibi depresyon, işlev görme yeteneğinizi bozan ve ruh halinizi etkileyen tıbbi bir hastalıktır.

Üzüntü, kaygı ve umutsuzluk, hepsi depresif belirtilerdir. Depresyon ayrıca düşünmeyi, hatırlamayı, yemek yemeyi veya uyumayı zorlaştırabilir. Majör depresif hastalık teşhisi, en az iki haftadır üzgün, moralsiz veya değersiz olduğunuzu düşünmek ve uyku sorunları, aktivitelere karşı ilgi kaybı veya iştah değişikliği gibi başka semptomlarınız varsa konabilir.

Depresyon tedavi edilmezse kötüleşebilir ve daha uzun sürebilir. Ağır koşullarda kendine zarar verme veya ölüme yol açabilir. Neyse ki depresyon tedavileri, semptomların hafifletilmesinde oldukça yardımcı olabilir.

Depresyon, dünyanın her yerindeki insanları etkileyen bir sorundur. Sağlık hizmeti sağlayıcılarına göre, Dünyadaki yetişkinlerin neredeyse %7’si her yıl depresyondan muzdarip. Araştırmalara göre yetişkinlerin %16’sından fazlası hayatlarının bir noktasında depresyon yaşıyor.

Depresyon Belirtileri

Uzmanlara göre, en az iki hafta boyunca bu semptomlardan beş veya daha fazlasına sahipseniz, depresyonunuz olduğu anlamına gelebilir.

İşte o depresyon belirtileri:

 • Günün büyük bir bölümünde, özellikle sabahları, ruh haliniz üzgün ve modunuz düşüktür.
 • Neredeyse her gün kendinizi yorgun veya enerjinizin tükendiğini hissedersiniz.
 • Her gün kendinizi suçlu veya değersiz hissedersiniz.
 • Umutsuzluk veya karamsarlık duygunuz fazlasıyla mevcuttur.
 • Konsantre olmayı, bilgileri hatırlamayı veya karar vermeyi beceremezsiniz.
 • Neredeyse her gün, çok fazla uyur veya uyuyamazsınız.
 • Etkinliklere katıldığınızda kendinizi zorlasanız bile eğlenemezsiniz.
 • Ölümü veya intiharı çok düşünürsünüz.
 • Sürekli tedirgin olursunuz.
 • Fazlasıyla kilo alır veya verirsiniz.

Ayrıca şunlar da depresyon belirtileri olarak kabul edilir:

 • Sürekli sinirli ve huzursuz hissedersiniz.
 • Hayattan zevk alamazsınız.
 • Çok yersiniz veya hiç yemezsiniz.
 • Geçmeyen veya düzelmeyen ağrılarınız olur.
 • Mutsuz, gergin ve her şey boş gibi hissedersiniz.

Bu depresyon belirtileri yaygın olsa da, depresyondan muzdarip herkes bunları aynı şekilde yaşamayabilir. Semptomların şiddeti, ortaya çıkma sıklığı ve dayanma süresi değişebilir.

Depresyon belirtilerinizin bir düzen izlemesi olasıdır. Örneğin mevsimlerdeki bir değişiklik depresyona neden olabilir.

Depresyondan muzdarip kişilerin bedensel belirtiler göstermesi oldukça nadirdir. Eklem rahatsızlığı, sırt ağrısı, sindirim sorunları, uyku bozuklukları ve iştah değişiklikleri olası semptomlardır. Ayrıca konuşmanızı ve hareketlerinizi de yavaşlatmış olabilirsiniz. Bunun açıklaması, depresyonla ilişkili iki beyin kimyasalı olan serotonin ve norepinefrinin hem ruh halinde hem de ağrıda rol oynamasıdır.

Anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, fobiler, madde kullanım bozuklukları ve yeme bozuklukları gibi diğer fiziksel veya zihinsel sağlık sorunları, depresyondan muzdarip olanlarda yaygındır.

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri
Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri

Depresyon Tedavisi

Siz veya tanıdığınız biri hastalık belirtileri yaşıyorsa doktorunuza danışın. Sizi değerlendirip tedavi sağlayabilirler veya sizi bir ruh sağlığı uzmanına gönderebilirler.

Doktorunuzun önerdiği tedavi türü, belirtilerinizin şiddetine göre belirlenecektir. Aşağıdakilerden biri veya daha fazlası gerekli olabilir:

İlaç tedavisi

Depresyonu olan çoğu kişi için antidepresan ilaçlar faydalıdır. Antidepresanlar çeşitli şekillerde gelir. Sizin için en uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı tür denemeniz gerekebilir. Alternatif olarak, doktorunuz antidepresanınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için bir duygudurum düzenleyici, antipsikotik, anti-anksiyete ilacı veya uyarıcı reçete verebilir.

Psikoterapi

Depresyonunuz ve diğer zorluklarınız hakkında sık sık bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmak, semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi ve konuşma terapisi, sunulan tedavilerden ikisidir.

Hastanede Tedavi

Depresyonunuz, kendinize bakamayacak kadar şiddetliyse veya kendinize veya başkalarına zarar verebilecek kadar şiddetliyse, bir hastanede veya yatılı kurumda psikiyatrik tedavi görmeniz gerekebilir.

Elektrokonvülsif Terapi

Bu beyin stimülasyon tedavisi, nörotransmitterlerinizin işlevini iyileştirmek için beyninize elektrik akımları gönderir. Tipik olarak, antidepresanlarınız çalışmıyorsa veya tıbbi bir durum nedeniyle alamıyorsanız bu terapiyi kullanmazsınız.

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon

Antidepresanlar sizin için işe yaramadıysa, bu nedenle doktorunuz bu tedaviyi önermiş olabilir. Transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisinde beyninize manyetik darbeler göndermek için bir bobin kullanılır. Bu tedavi ruh halini düzenleyen sinir hücrelerini uyarmaya yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR