Cuma, Mart 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaÇocukÇocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimi konusunu ele alınırken ve çocuğunuz ilk kez bir lazımlık kullanmayı öğrenmek zorunda kalacağı zaman, Çocuğunuzun hızında ilerlemek ve işleri yavaş yavaş almak çok önemlidir. Zaman zaman hayal kırıklığına uğramış olsanız bile, onlara karşı sabırlı olmak, tuvalet eğitimini doğru bir şekilde anlamalarına yardımcı olacaktır.

Fizyolojik olarak hazır olduklarında, kuru ve temiz olmak istediklerinde, çocuklar mesanelerini ve bağırsaklarını kontrol edebilirler. Ayrıca her çocuk benzersiz olduğundan, çocuklarda tuvalet eğitimi verirken kendi çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla karşılaştırmamak daha iyidir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi ve gece boyunca kuru kalmayı öğrenmesi normalde biraz daha uzun sürer. Çoğu çocuk bunu 3 ila 5 yaşları arasında öğrense de, 5 yaşındaki her beş çocuktan biri ara sıra yatağını ıslatıyor.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuğunuzun tuvaleti kullanmasını sağlayamayacağınızı unutmayın. Hazır değillerse, onları kullanmaya zorlayamazsınız. Fakat eninde sonunda bir kere kullanmak isteyeceklerdir.

Bu arada yapabileceğiniz en iyi şey, istenen davranışı desteklemektir.

Ebeveynlerin çoğu, çocukları iki ila iki buçuk yaşları arasındayken çocuklarda tuvalet eğitimi konusunu düşünmeye başlar, ancak ideal bir yaş yoktur. Bazı insanlar yazın başlamayı seçer çünkü çıkarılacak daha az giysi vardır ve temizlenen giysiler daha hızlı kurur.

Çocuğunuzun veya ailenizin rutininde büyük bir aksama veya değişiklik olmadığında tuvalet eğitimi denenmelidir. Ayrıca çocuğunuzun kafasının karışmaması için tutarlılığı korumak çok önemlidir.

Her dışarı çıktığınızda lazımlığı yanınıza alın, böylece çocuğunuz her gitmesi gerektiğinde lazımlığı kullanmasını istediğinizi anlar. Çocuğunuzla ilgilenen başka birinin sizin gibi tuvalet eğitimine yardımcı olup olamayacağını kontrol edin.

Çocuğunuz hazır olduğunda, tuvalet eğitimini deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun mesane kontrolü geliştirdiğine dair birkaç gösterge vardır:

  • Ne zaman küçük tuvaletlerini yaptıklarını öğrenirler ve hatta sizi bilgilendirebilirler.
  • Islatmalar arasında bir saatten az bir süre varsa tuvalet eğitimi olumsuz sonuçlanabilir.
  • Kıpırdarlar ya da tuvalet yapmaları gerektiğini belirtmek için sessiz ya da gizli bir yere gidebilirler.
  • Ayrıca lazımlığa oturabilmeli ve bittiğinde ayağa kalkabilmeli ve talimatlarınızı takip edebilmelidirler.
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında yapılacak ilk şeylerden biri, çocuğunuzun görebileceği bir yere lazımlık koymak ve amacını açıklamaktır. Çocuklar gördüklerini izleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Daha büyük bir çocuğunuz varsa, küçük çocuğunuz onu kullanırken gözlemleyebilecek ve bu oldukça faydalı olacaktır. Çocuğunuzun tuvaleti kullandığınızı gözlemlemesine izin vermek ve ne yaptığınızı açıklamak yardımcı olabilir. Çocuğunuzun oyuncaklarını lazımlığın amacını göstermek için kullanmak da faydalı olabilir.

Bezini değiştirirken, özellikle gündüz giyinirken veya gece yatmaya hazırlanırken, çocuğunuzun alışması için birkaç dakika lazımlık üzerinde oturmaya istekli olup olmadığına bakabilirsiniz.

Lazımlığı banyoda tutun. Bu üst kattaysa, alt katta ikinci bir lazımlık bulundurun, böylece çocuğunuz onu herhangi bir yerde kullanabilir. Amaç, lazımlığı çocuğunuzun günlük rutininin bir parçası haline getirmektir.

Çocuğunuzu yemeklerden sonra lazımlığı kullanmaya teşvik edin, çünkü sindirim genellikle tuvalet yapma isteğine neden olur. Lazımlıkta bir telefon/tablet veya oynamak için oyuncaklara sahip olmak, yürümeye başlayan çocuğunuzun hareketsiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun her gün aynı saatte tuvaleti varsa, bezini çıkarın ve lazımlığı kullanmaya teşvik edin. Çocuğunuz bu fikirden biraz rahatsız olduysa, sadece bezi değiştirin ve tekrar denemeden önce birkaç hafta bekleyin.

Çocuğunuzu, idrara çıkma ihtiyacının farkında olduğunu fark ettiğiniz anda lazımlığı kullanmaya teşvik edin. Çocuğunuz bir hata yaparsa, sadece silin ve bir dahaki sefere kadar bekleyin. Buna alışmaları biraz zaman alabilir.

Bir kaza geçirdiklerinde bundan büyük bir olay çıkarmazsanız, bir dahaki sefere korkmaları ve endişelenmeleri daha az olasıdır.

Çocuğunuz başarılı olduğunda, çok sevinecekler. Sizden biraz teşvik alırlarsa uzun bir yol kat edecekler. Övgü sağlamak ve büyük bir yaygara koparmak arasındaki mükemmel dengeyi kurmak zor olabilir.

Tuvalet Eğitiminde Yapılan Yanlışlar

1. Hazırlanmadan Başlamak

Tuvalet eğitimi almış en küçük çocuğa sahip olmanın bir ödülü yoktur. Tuvalet eğitiminde yapılan yanlışlar dersek, en büyük yanlış, çocuk hazır olmadan eğitime başlamak olacaktır.

Çocuğunuz hazırlık belirtileri göstermeye başlayana kadar bekleyin.

2. Hazırlık Eksikliği

Ebeveynlikteki diğer her şey gibi doğru araçlara sahip olmak eğitimin yarısıdır.

En iyi tuvalet eğitim ekipmanlarını araştırdığınızdan emin olun. Duruma özel çanta alabilirsiniz.

Ayrıca çoğu markanın tuvalet eğitiminde yapılan yanlışlar tekrarlanmasın diye ürettikleri tuvalet eğitimi setleri var. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız alabilirsiniz.

3. Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Tuvalet eğitimi süreci karmakarışık bir süreçtir. Gidişatın farkında olmalısınız. İşlerin planladığınız gibi gitmeyebileceğini kabul edin. İnişler ve çıkışlar olacağını da kabul edin.

Tuvalet eğitiminde en çok zorluk çeken ebeveynler, bunun bir gecede olacağına inananlardır.

Biraz zaman alırsa pes etmeyin. Tuvalet eğitiminde yapılan yanlışlar olarak herkesin söylediği tek şey pes etmek olmuştur.

4. Bunu Zor Bir Görev Haline Getirmek

Çocuklar zekidir ve bunun yapmaları gereken bir şey olduğunu anladıkları an, bunu yapmak için daha az istekli olacaklardır.

Bunu onlar için keyifli hale getirmelisiniz.

Sonraki İçerikDelirium Ne Demek?
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR