Cuma, Mart 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaSağlık RehberiAntidepresan İlaçlarıyla İlgili Yanlış Bilinenler

Antidepresan İlaçlarıyla İlgili Yanlış Bilinenler

Günümüzde antidepresan ilaçları kullanımına dair çeşitli önyargılar bulunmaktadır. Geçmiş zamanlarda antidepresanların çok ağır yan etkiler göstermeleri, özellikle şizofreni hastalarına uygulanan tedavinin şekere bağlı ölümle sonuçlanması gibi durumlar, günümüz insanına miras kalmış ve kişilerin bu ilaçlara korkuyla yaklaşmasına neden olmuştur. Kişiler günümüzde bipolar, dehb, şizofreni gibi biyolojik etkileri sonuçlanmayacak durumlarda dahi ilaçtan uzak durmayı istemektedir. Antidepresanlar ilaçlarıyla ilgili yanlış bilinenler sonlandırılmalıdır, hangi ilaçların kimler üzerinde yan etkiler oluşturabileceklerine dair doğru bilgiler edinilmelidir.

Beynin nörokimyasal yapısında yer alan dopamin serotonin, melatonin gibi hormonların belirli bir dengesi bulunmaktadır. Azlığı ve çokluğu çeşitli olumsuzluklar meydana getiren bu hormonların düzenlenememesi, psikiyatrik rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Olumsuz yaşam olayları, geçmiş çocukluk travmaları, travmatik diğer olaylar, ölüm ve yas gibi olaylar beynin nörokimyasal yapısının yeterince düzenlenememesine neden olabilmektedir. Bu durum çeşitli rahatsızlıkların oluşmasında büyük bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla kişilerin, özellikle ağır depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni, dehb gibi çeşitli rahatsızlıklarda ilaca başvurmaları gerekecektir.

Antidepresan Tedavi Nedir?

Antidepresan tedavileri vücudun norepinefrin, dopamin, serotonin, melatonin gibi çeşitli hormonların düzenlenmesini sağlamaktadır. Beynin kimyasında yer alan bu düzenleyicilerin gerekli işlevi görememesi, antidepresan tedavisini zorunlu hale getirmektedir. Günümüzde pandeminin de etkisiyle artan psikiyatrik rahatsızlıklar, antidepresan ilacı nedir sorusunun daha çok sorulmasına neden olmuştur. Kişilerin antidepresan hakkında bilinen yanlışlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları, yanlış bilgileri doğru bilgilere çevirmeye yardımcı olacaktır.

Antidepresan tedavisi psikoterapi ile desteklendiği takdirde, gerçekten etkili ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Kişilerin uzun süre bu ilaçlara bağımlı kalmadan, kısa süreli, tedavilerini desteklemek adına başvurdukları tedavi, çeşitli hastalıklar üzerinde etki sağlayacaktır. Dolayısıyla tedaviyi destekleyen bu ilaçlardan uzak durmak yerine, oluşabilecek yan etkileri en aza indirmenin yollarına başvurmak gerekir.

Antidepresan İlaçlarıyla İlgili Yanlış Bilinenler
Antidepresan İlaçlarıyla İlgili Yanlış Bilinenler

Antidepresan ilacı nedir?

Antidepresan ilacı, anksiyete bozuklukları ve duygu durum bozuklukları konusunda tedaviyi destekleyen ve tedavinin daha kısa sürmesine yardımcı olan ilaçlardır. Bazı olası yan etkileri bulunmaktadır, bu etkiler genellikle 2-3 hafta sürmekte, daha sonra ortadan kalkmaktadır. Çok ağır yan etkiler değildir ancak kişiyi çok fazla zorlaması halinde, ilacın değişmesi üzere tekrar psikiyatriye başvurmak yeterlidir.

Antidepresan ilaçlarının yan etkilerinin en aza indirilmesi adına kişilerin alabilecekleri önlemler;

 • Kişi başka herhangi bir fiziksel hastalığı mevcutsa bunu doktora mutlaka bildirmelidir.
 • Kişi kullandığı ilaçları eksiksiz olarak doktora bildirmelidir.
 • Kişilerin antidepresan kullanımı sırasında alkolden uzak durmalarında fayda vardır. Bazı ilaçlar greyfurtla birlikte kullanıldığında da problem ortaya çıkarmaktadır. Bunlara dikkat etmek gerekir.
 • Kişi durumunu eksiksiz bir şekilde doktora açıklamalıdır. Hastalığı yanlış tarif etmek, çeşitli sorunların oluşmasına neden olacaktır.
 • Antidepresan kullanımı sırasında bir psikologtan destek almakta fayda vardır. Bu şekilde tedavi daha kalıcı olacak, nüks riski ortadan kalkacaktır.

Antidepresan ilaçlarıyla ilgili bilinen yanlışlar

 • Psikiyatri ilaçları doğru tedavi ile desteklendiği takdirde, en kısa sürede tedavi olunmasına yardımcı olur.
 • Antidepresanlar zamanında alınmalıdır.
 • Antidepresanlar bir anda bırakılmamalıdır. Doktor kontrolü olmadan bırakılan antidepresan ağır yan etkiler oluşturabilmektedir.
 • Antidepresan kullanan kişiler ilk hafta dışında araç kullanabilir.
 • Antidepresan ilaçları ilk hafta dışında çok fazla uyku yapmaz. Düşünüldüğü gibi bütün gün uyutan ve kişiyi yatağa bağlayan bir yanı yoktur.
 • Antidepresan ilaçları iştahı kesmez ya da aşırı yeme yapmaz. Uykuya bağlı olarak metabolizma zayıflatabilir ancak bu yalnızca ilk birkaç haftaya özgü bir durumdur.
 • Antidepresan ilaçlar titreme, konuşmada bozukluk ya da donukluk yapmaz. Bunu yapan genellikle çok çok ağır antipsikotik ilaçlardır.
BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR