Cuma, Mart 31, 2023
No menu items!
Ana SayfaDepresyonAğır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır depresyon belirtileri , diğer bir adıyla majör depresyon, günümüzde kişilerin en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesidir. Olumsuz yaşam olaylarının, iyi geçmemiş çocukluk döneminin bir parçası olabilen bu durum, kişinin hayatını bir hayli zorlayabilmektedir. Kişi bir türlü enerji bulamamakta, yataktan çıkmak dahi ona zor gelmektedir. Yaşamın çok uzun olduğu ve bu sürecin bir türlü bitmek bilmeyeceğine dair düşünceler mevcuttur. Kişi çoğunlukla tedavinin de ona iyi gelmeyeceğini düşündüğünden ve bu durumu, geçmiş günahları dolayısıyla yaşadığı düşüncesi hakim olduğundan tedaviyi bir hayli geciktirir. Tedaviye genelde geç kalınır ve hatta çoğunlukla tedaviye başvuran kişi hasta değil, onun bu halini fark eden yakınlarıdır.

Ağır depresyon genellikle tedavi olunmadığında iki yıl süren kötü bir durumdur. Ancak tedavi ile danışandan danışana değişmekle birlikte, 4-6 aylık bir tedavi süreci kişinin hayatını yoluna koyabilmek adına yeterlidir. Kişi eğer ağır depresyon belirtileri içinden 3 tanesini 2 haftadan daha uzun bir süredir gösteriyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Aksi takdirde geç kalacak ve durum gitgide kötüleşerek kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve hayat verimliliğini azaltacaktır.

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır depresyon, depresyonun ilerlemiş halidir ve kişinin yaşama karşı büyük bir umutsuzluk yaşamasına neden olmaktadır. Günümüzde çok sık karşılaşılan bir durum olması dolayısıyla, ağır depresyon nedir yönündeki sorular artmıştır. Oldukça zorlayıcı durumlardan bir tanesi olmakla birlikte, son derece zorlayıcıdır. Ölüm düşünceleri çok fazla kişinin zihninde dolaşmaktadır. Kişi ölmeyi arzulamakta ve çoğu zaman intihar girişimlerinde bulunmaktadır. İntihar girişimleri yoksa, muhtemelen dayandığı çok fazla karşı mekanizmalar vardır.

Ağır depresyon çoğu zaman kişiye bir çıkmazda olduğunu hissettirebilir. Genellikle yaşanılan çok kötü ve çok travmatik durumların uzun süre devam etmesi sonrasında kavuşulan rahatlıkla birlikte bu hastalık gelmektedir. Kişi çoğu zaman kendini geçmişine bakıp onca olaya nasıl dayandığını düşünürken bulabilir. Yine aynı olayların yaşanmasına dair bir korku oluşabilir ve kişi daha fazla şeyle karşılaştığında tekrar dayanma gücünü bulamayacağını düşünebilir.

Ağır Depresyon Belirtileri ve Nedenleri

Ağır depresyon pek çok neden dolayısıyla oluşabilir. Ağır depresyonun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak, doğru tedaviyi destekleyecektir. En sık görülen oluşma nedeni, travmatik yaşam olaylarıdır. Bunun yanı sıra:

  • Vücudun norepinefrin ve serotonin gibi bazı hormonlarının hızlı düşüşünün ağır depresyonla yakından bağlantısı olduğu bilinmektedir.
  • Hayatında sürekli stres faktörleri bulunan, istemedikleri kişiler ile uzun yıllar aynı yerde yaşamak zorunda kalan, duygularını ifade etmekte zorlanan, şiddet, istismar ve diğer çeşitli travmatik durumlara maruz kalan kişilerde majör depresyon görülme ihtimali yüksektir.
  • Küçük yaşta anne baba ölümü, sevilme ihtiyacının tam olarak karşılanmaması, aidiyet duygusunun eksik olması, aileye karşı güven eksikliği, başarılı olduğunda beklenilen ilginin gösterilmemesi gibi durumlar, depresyona neden olabilmektedir.
  • Yapılan bilimsel araştırmalarda ağır depresyonun genetik geçiş gösterebilen bir hastalık olduğu da bulunmuştur. Ailesinde ve yakınlarında bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin, bu hastalığa yakalanma ihtimalleri daha yüksektir.

Ağır Depresyon Tedavisi    

Ağır depresyon tedavisi için kişilerin bir psikolog ya da bir psikiyatri uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Tedavi danışandan danışana değişmekle birlikte, her zaman kolay ve anlaşılır değildir. Zaman zaman karmaşık ve zorlu bir süreci de içerebilir. Dolayısıyla kişilerin sabırlı olmaları ve uzmanın verdiği talimatlara sadık olmaları gerekmektedir. Bu süreçte psikiyatri uzmanı tedaviyi ilaçla destekleyebilir. İntihar girişimleri olan ve intihar etme ihtimali yüksek olan hastaların söz konusu olması halinde yatarak tedaviye de başvurabilir. Psikoterapi genellikle 4-6 arasında, etkili sonuçlar vermektedir. Kişilerin ilk haftadan bir mucize beklememeleri, sabırlı olmaları ve tedaviyi yarıda kesmemeleri önemlidir.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR